Bosna i Hercegovina je kroz svoju Energetsku strategiju do 2035. godine definisala ključne prioritete.

Poslanici u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine: Denis Zvizdić, Saša Magazinović, Nihad Omerović, Sabina Ćudić i Jasmin Emrić potpisali su poslaničku Inicijativu za potpisivanje sporazuma između Bosne i Hercegovine i Sjedinjenih Američkih Država o strateškoj saradnji u oblasti energetike u BiH.
Navedenom inicijativom predviđa se da Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH inicira da Vijeće ministara BiH pokrene proceduru potpisivanja sporazuma između BiH i Sjedinjenih Američkih Država o strateškoj saradnji u oblasti energetike u BiH.
Predlagači su u obrazloženju naveli da Inicijativa za potpisivanje sporazuma između BiH i Sjedinjenih Američkih Država o strateškoj saradnji u oblasti energetike predstavlja važan iskorak ka jačanju ukupnih bilateralnih odnosa između dvije zemlje, uz poseban fokus na unapređenje energetske sigurnosti, ekonomskog razvoja i tranzicije ka održivim izvorima energije.
Dodaju da su Sjedinjene Američke Države dugogodišnji partner Bosne i Hercegovine u oblasti razvoja demokratije, sigurnosti, ekonomskog razvoja i institucionalnog jačanja.
"Ovaj sporazum bi dodatno učvrstio saradnju kroz strateško partnerstvo u jednom od najvažnijih sektora za budući rast energetici. Pored političkog i ekonomskog značaja, sporazum bi ojačao povjerenje i otvorio nova vrata za američke investicije, posebno u projekte koji se odnose na čistu i obnovljivu energiju", navodi se u obrazloženju inicijative.
Dodaje se da je Bosna i Hercegovina kroz svoju Energetsku strategiju do 2035. godine definisala ključne prioritete: efikasno korištenje resursa i energije, sigurnu i pristupačnu energiju, energetsku tranziciju i zaštitu okoliša, te usklađivanje regulatornog okvira sa EU standardima.
"Sporazum sa SAD pruža konkretan okvir za realizaciju tih ciljeva, naročito kroz tehnološku modernizaciju, digitalizaciju energetskog sistema, razvoj pametnih mreža i izgradnju infrastrukture poput gasnih interkonekcija i skladišta", navodi se u inicijativi.
U "Indikativnom planu razvoja proizvodnje od 2025-2034" koji je izradio NOS BiH, predstavljeni su kapaciteti i moguće investicije u nove proizvodne energetske objekte.
Također, strateški važan segment unapređenja energetske sigurnosti odnosi se na razvoj gasne infrastrukture, uključujući izgradnju ključnih gasnih interkonekcija - južne, sjeverne, zapadne i nove istočne - koje su od presudnog značaja za diversifikaciju izvora i pravaca snabdijevanja energentima. Pored toga, planirana izgradnja prvog skladišta gasa u BiH, u blizini rudnika soli Tetima, uz pripadajući gasovod Kladanj - Tuzla - Tetima, dodatno bi ojačala energetsku sigurnost, posebno u zimskom periodu i u slučaju poremećaja u snabdijevanju - smatraju predlagači inicijative.
Navode da u kontekstu energetske tranzicije, smanjenja zavisnosti od fosilnih goriva i povećanja udjela obnovljivih izvora (sunce, vjetar, hidroenergija), ovaj sporazum bi mogao poslužiti kao pokretač promjena i omogućiti pristup međunarodnim fondovima, ekspertizi i inovativnim rješenjima.
Ističu da potpisivanje ovog sporazuma nije samo tehnički korak, već strateški potez koji bi doprinio stabilnosti, održivosti i sigurnosti energetskog sektora BiH, a istovremeno ojačao političku i ekonomsku povezanost sa Sjedinjenim Američkim Državama - jednim od ključnih partnera BiH na međunarodnoj sceni.