Međunarodni sajam privrede u Mostaru svečano je otvoren u utorak na centralnoj bini u Paviljonu 1.

Okupljenima se prigodnim riječima obratio predsjednik Vlade RH Andrej Plenković.
Plenković se osvrnuo na snažne ekonomske veze između Hrvatske i Bosne i Hercegovine, ističući kako je brojka od čak 800 izlagača potvrda atraktivnosti sajma i predanog rada organizatora.
"Čak 800 izlagača govori o atraktivnosti, kvalitetnom radu kojeg ulažete tokom cijele godine kako bi se ovdje na početku proljeća redovito sastajali, sklapali nove poslove i širili tržišta za svoje proizvode i usluge", rekao je hrvatski premijer.
Posebno je istakao zadovoljstvo što je na sajmu prisutno i 55 privrednika iz Hrvatske te podsjetio da je Hrvatska prvi vanjskotrgovinski partner BiH.
"Mogu sa zadovoljstvom konstatirati da je razmjena u prošloj godini dosegnula 4,2 milijarde eura, što je najveća do sada, što govori o intenzitetu naših odnosa", napomenuo je Plenković, naglasivši da Hrvatska podupire zajedničke projekte i investicije u BiH, ali i cijeni ulaganja bh. kompanija u Hrvatskoj, podsjećajući na geografsku i ekonomsku povezanost dviju država.
Uz ekonomske teme, Plenković je istaknuo i evropski put Bosne i Hercegovine, čestitavši na dosadašnjem ispunjenju kriterija za otvaranje pregovora s Evropskom unijom.
"Ostali su još zaista samo mali koraci i smatram da će ovo Vijeće ministara, predvođeno gospođom Krišto, ostvariti taj strateški korak", istakao je hrvatski premijer.
Dodao je da Hrvatska želi prenijeti svoja iskustva kako bi BiH napredovala prema članstvu, jer, kako je napomenuo, "evropski put je najbolji put za podizanje kvalitete života svih građana Bosne i Hercegovine."
Plenković je istakao važnost političke stabilnosti u Bosni i Hercegovini i naglasio podršku Hrvatske funkcionalnoj i jedinstvenoj BiH.
"Ne želimo vidjeti političku krizu. Osuđujemo sve one koji imaju ambiciju za destabilizaciju u Bosni i Hercegovini ili nekakve secesionističke tendencije. Želimo da Bosna i Hercegovina funkcionira skladno kao jedinstvena država na dejtonskim temeljima od dva entiteta i tri konstitutivna naroda, i naravno svih drugih u Bosni i Hercegovini", rekao je Plenković.
Pojasnio je kako Hrvatska podržava hitno rješavanje izmjena Izbornog zakona BiH, smatrajući to ključnim preduslovom za jačanje unutarnjeg povjerenja i stabilnosti.
Na kraju je izrazio zadovoljstvo organizacijom i atmosferom sajma, te najavio ponovni dolazak.
"Zahvaljujem vam svima na ovom događaju. Doći ćemo i iduće godine jer se odlično osjećamo u Mostaru i veselimo se napretku i većem broju izlagača svake godine na mostarskom sajmu. Ovaj put iz tridesetak zemalja. Zaista impresivno", zaključio je Plenković.