Dok Hrvatska i Srbija planiraju vraćanje obaveznog vojnog roka, u zraku se postavlja pitanje: Da li bi Bosna i Hercegovina trebala slijediti njihov primjer?

Pitali smo građane: Treba li BiH slijediti primjere susjednih zemalja i uvesti obavezni vojni rok?
Foto: Tuzlanski.ba | Treba li uvesti vojni rok u BiH?

Dok se naši susjedi pripremaju za nova pravila, u Bosni i Hercegovini se, za sada, ne spominje ponovno uvođenje obaveznog vojnog roka.

Redakcija portala Tuzlanski.ba je razgovarala sa građanima traživši njihovo mišljenje na pitanje – da li je vojni rok u BiH relikt prošlosti ili potencijalni odgovor na izazove sigurnosti u današnjem svijetu?

Njihovi odgovori otkrili su podijeljena mišljenja, ali i zanimljive perspektive koje oslikavaju dileme savremenog doba.

Jedan dio ispitanika smatra da bi ponovno uvođenje vojnog roka moglo ojačati odbrambene sposobnosti zemlje i pružiti mladima korisne vještine, kao što su disciplina, timski rad i osnovna vojna obuka.

''Omladina se raspustila, ipak vojska to dotjera u red, nauči ih kako da se ponašaju'', kaže jedna građanka sa kojom smo razgovarali. 

Za starije generacije, vojni rok bio je iskustvo koje je oblikovalo njihov karakter i životne vještine.

"Kad' sam ga ja odslužio, nek' ga odsluži svako", izjavio je jedan od ispitanika, a pojedinci mlađe životne dobi dijele mišljenje sa starijim sugrađanima. "Mislim da je korisno za omladinu, da steknu neke vještine, a ne samo Tik Tok i Instagram", dodaju.

Slično razmišlja i građanin koji vjeruje da bi vojna disciplina bila odgovor na stanje u kojem se mladi danas nalaze: "Kad' vidim kako omladina izgleda, pogotovo treba uvesti vojni rok. Obavezno to da se vrati."

/ Anketa

Treba li uvesti vojni rok u BiH?
Rezultati

Međutim, ne dijele svi ovu nostalgiju. Mnogi smatraju da vojni rok više nije potreban, posebno u savremenom društvu koje naglašava individualne slobode.

"Zašto uzimati nekome slobodu kada imamo ove na dobrovoljnoj osnovi? A i ne bi se povećala neka borbena gotovost budući da smo mi mala populacija, ne možemo parirati susjednim državama", mišljenje je jednog ispitanika.

Drugi vjeruju da vojni rok nije dugoročno rješenje za sigurnost zemlje. "Mislim da to nije rješenje, za nas je ulazak u NATO sigurnost i budućnost," dodaje jedan sugovornik, sugerišući da bi članstvo u međunarodnim sigurnosnim savezima bilo korisnije od obaveznog služenja vojske.

Podsjetimo, Hrvatska će od 1. januara 2025. godine početi s obaveznim vojnim rokom koji će trajati do tri mjeseca, dok će vojna obuka u Srbiji trajati 75 dana ako prijedlog bude usvojen u Skupštini.

Jasno je da odluka o eventualnom uvođenju vojnog roka nije jednostavna, jer uključuje balansiranje između prioriteta, finansijskih ograničenja i sigurnosnih izazova u budućnosti.