Tema ovogodišnjeg obilježavanja Dana osoba sa invaliditetom je "Jačanje vodstva osoba sa invaliditetom za uključivu i održivu budućnost."
Danas je u Tuzli obilježen Međunarodni dan osoba sa invaliditetom, pod motom "Jačanje vodstva osoba sa invaliditetom za uključivu i održivu budućnost".
Ovogodišnja tema Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom ima za cilj isticanje značaja uloge osoba sa invaliditetom u kreiranju inkluzivnog društva, ali i zajedničko promišljanje o načinima kako osnažiti njihov glas i vodstvo za bolju i održiviju budućnost.
Ovaj dan prilika je da se osvrnemo na položaj osoba sa invaliditetom, koje su i dalje suočene sa brojnim izazovima, stereotipima i nedostatkom uslova da ostvare samostalan, kvalitetan i dostojanstven život.
Uprkos zakonodavnom okviru koji garantuje prava osoba sa invaliditetom, u svakodnevnom životu se osobe sa invaliditetom često suočavaju s preprekama u obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvenoj zaštiti, kretanju i ostvarivanju svih osnovnih ljudskih prava.
Ervin Ćosić, dugogodišnji član i aktivista LOTOS-a kaže da, iako iz godine u godinu ima nekog pomaka, osobe sa invaliditetom su i dalje na marginama društva.
"Bio bih sebičan ako bih rekao da je sve u redu, da je sve idealno, iz razloga što imamo, ja kažem, individualni pristup, individualne potrebe i mogućnosti svih osoba. Svako na svoj način doživljava nešto. Pa tako, u nekim stvarima se bolje snalazim, u nekim malo teže, iz razloga što živjeti samostalno ne znači živjeti potpuno sam, nego zahtijeva pomoć i drugih osoba, prijatelja, komšija, okoline, da kažemo i društva, osim porodice i članova porodice", kazao je Ćosić.
Ćosić je govorio o najvećim preprekama sa kojima se suočava."Uvijek ću reći da nisu samo te fizičke barijere nama najveći problem, nego i odnos društva. Osjećaj da neko razmišlja o vama je puno važniji od tih fizičkih prepreka. Naravno, pored toga, fizičke barijere jesu problem. Preći ulicu je rizično ako nemate unaprijed pristupačno mjesto prelaska ili, recimo, zvučni semafor, taktilne trake i slično. U Tuzli imamo postavljene zvučne semafore, ali nisu baš pravilno postavljeni", dodao je.
Selma Plančić, aktivistica Informativnog centra za osobe sa invaliditetom, u svom radu se najviše zalaže za bolji položaj žene sa invaliditetom, koje su osim zbog poteškoće u razvoju, diskriminisane i zbog spola.
"Žene sa invaliditetom su često žrtve dvostruke diskriminacije – na osnovu pola i invaliditeta. Položaj, iako je povoljniji u odnosu na, recimo, prije deset godina, još uvijek ima mnogo toga što treba raditi. Ja često volim reći da su predrasude, uglavnom ljudi, najteže otklonjiva barijera.
Kad se one otklone, sve drugo će biti lakše rješivo. Nažalost, kad se govori konkretno o ženama sa invaliditetom, pristupačni ginekološki stolovi su jako rijetki, pa samim tim i briga žena o reproduktivnom zdravlju. Kad nemamo pristupačnih ginekoloških stolova, a oni koji postoje nisu adekvatno postavljeni, žene često odlažu preglede, istakla je Plančić.
Plančić smatra da je arhitektonska pristupačnost osnovni preduslov za sve ostalo.
"Žene sa invaliditetom, nažalost, još uvijek često sjede iza četiri zida, nesvjesne da njihov glas može biti čujan. Cilj nam je izvući te žene iz sjene i pokazati im da život može biti ljepši i bolji. U posljednjih nekoliko godina moja promjena krenula je od toga kad mi je neko dao priliku i saslušao me. Sada se trudim biti glas i drugih žena sa invaliditetom, i onako kako su meni dali priliku, trudim se pružiti je i drugima", dodala je.
Suvad Zahirović, direktor IC Lotos Tuzla, podsjetio je na to koliko je važno pružiti podršku mladima sa invaliditetom kako bi znali da su ravnopravni članovi društva koji zaslužuju priliku za obrazovanje i zaposlenje.
"Danas želimo da damo značaj potrebi uključivanja i podrške mladim ljudima sa invaliditetom u sve tokove društva, a naročito u one procese u kojima je potrebno da zauzmu mjesta zagovarača i boraca za prava osoba sa invaliditetom i da osiguraju budućnost ovom pokretu", zaključio je Zahirović.