Orašje nije jedino koje je uputilo zahtjev za ukidanje neradne nedjelje.

Orašje dobilo zeleno svjetlo od Vlade FBiH za rad trgovina nedjeljom
Foto: Ilustracija | Aktuelna tema

Neradna nedjelja izazvala je ozbiljne podjele u društvu. Dok jedni podržavaju pravo trgovaca na neradnu nedjelju, drugi se pitaju šta je s radnicima u pekarama, benzinskim pumpama, cvjećarama i drugim prodavnicama koje također rade nedjeljom.

Treća skupina smatra da je zakon besmislen i da svima treba omogućiti izbor – ko želi raditi, neka radi, uz jasno definisana prava radnika i obaveze poslodavca za rad nedjeljom.

Iako se na prvi pogled čini kao mjera koja štiti radnike i njihove porodice, neradna nedjelja stvara ozbiljne gužve u trgovinama subotom, što dovodi do dodatnog stresa i kod radnika i kod kupaca.

Istovremeno, veliki trgovački lanci koriste ovu situaciju kako bi smanjili troškove poslovanja, ograničili konkurenciju malih trgovaca i profitirali od online prodaje koja ostaje aktivna i nedjeljom. Radnici ne dobijaju stvarne beneficije, a potrošači i male zajednice trpe.

Orašje nije jedino koje je uputilo zahtjev za ukidanje neradne nedjelje. Očekuje se da će i druge općine i gradovi koji žele omogućiti rad nedjeljom od vlade Federacije BiH tražiti isti tretman, pod uslovom da imaju valjane argumente.

U obrazloženju Vlade FBiH navodi se da je u Orašju jedan od najfrekventnijih graničnih prijelaza u BiH i da je Orašje "teritorijalno izdvojeno od ostalih dijelova FBiH te se naazi u 'okruženju' i direktno graniči sa Republikom Srpskom, Brčko Distriktom i Republikom Hrvatskom."

Ministar trgovine FBiH, Amir Hasičević, uslišio je zahtjev vlasti u Orašju, a sada će biti potrebno odlučivati o sličnim zahtjevima koji pristižu, poput onog iz Maglaja i mnogih drugih gradova koji također žele omogućiti rad trgovina nedjeljom.