Poruka zvaničnika je da nema mjesta panici, ali ima za ozbiljan, sistemski i koordinisan rad.
Masovno trovanje stanovništva olovom u općini Vareš i dalje je u fokusu javnosti.
Upravo zbog toga održan je vanredni sastanak u Domu zdravlja, kojem su prisustvovali ministar zdravstva Federacije, federalni direktor Zavoda za javno zdravstvo te direktor Doma zdravlja.
Ministar zdravstva, koji je došao u posjetu Domu zdravlja, kazao je da mu je cilj da iz prve ruke sagleda problem koji postoji duži vremenski period. Dogovoreno je da se ovoj zdravstvenoj ustanovi osiguraju bolji materijalno-tehnički uslovi, piše BHRT.
"Ja sam isključivo zadužen za zdravstveni sektor i u tom dijelu ću se referirati Vladi, a Vladu ću pozvati da i ostali ministri, čija je to nadležnost, poduzmu određene korake kako bi se situacija stabilizirala", kazao je ministar zdravstva FBiH Nedeljko Rimac.
"Nama bi dobro došla stručna pomoć iz oblasti toksikoloških analiza, kao i nove laboratorijske pretrage uzoraka krvi kod djece, te stručna obrada i pravovremeno informisanje javnosti", naveo je direktor Doma zdravlja u Varešu, Ahmed Memić.
Ovo je problem koji je, prema riječima stručnjaka, neminovan u rudarskom kraju kakav je Vareš, te je svaki laboratorijski nalaz od izuzetne važnosti. Uprkos naporima zdravstvenih radnika, nalazi često ne daju potpunu sliku problema s kojim se suočavaju, zbog čega je prevencija ključna.
"Jedan od elemenata će sigurno biti rad sa stanovništvom, uz pojašnjenje rizika koje ova situacija nosi, kako se ne bi stvarao privid fatalističke situacije i dodatno širila panika", kazao je direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH, Siniša Skočibušić.
Poruka zvaničnika je da nema mjesta panici, ali ima za ozbiljan, sistemski i koordinisan rad – od pojačanog zdravstvenog nadzora i dodatnih analiza, do uključivanja svih nivoa vlasti kako bi se pronašla trajna rješenja.