"Sigurnost, dostojanstvo i zaštita svakog učenika apsolutni su prioritet naše ustanove".

Oglasila se osnovna škola iz Sarajeva nakon incidenta sa nastavnikom: Sigurnost učenika je prioritet
Foto: OŠ "Musa Ćazim Ćatić"

Nakon što je u Osnovnoj školi "Musa Ćazim Ćatić" Sarajevo došlo do incidenta u kojemu je nastavnik nasrnuo na učenika, oglasila se i direktorica škole Meliha Baručija.

Izrazila je žaljenje zbog nemilog događaja koji se desio 13. maja za vrijeme nastave kada je nastavnik ispoljio ponašanje koje sadrži elemente verbalnog i fizičkog nasilja kao i neprimjerene komunikacije i postupanja prema učenicima.

"Odmah po prijemu informacije o događaju uslijedile su intervencije u skladu sa postojećim zakonima i pravilnicima. Sigurnost, dostojanstvo i zaštita svakog učenika apsolutni su prioritet naše ustanove", kazala je direktorica.

Vezani članak Uhapšen nastavnik u Sarajevu koji je nasrnuo na učenika osnovne škole, reagovalo i ministarstvo

Istakla je da su poduzete sve aktivnosti u cilju osiguranja daljeg bezbjednog boravka učenika u školi, pružanja stručnog tretmana i podrške u saradnji sa učenicima, roditeljima, Vijećem roditelja škole, te nadležnim institucijama i resursima iz zajednice.

"Pokrenut je postupak utvrđivanja okolnosti i činjenica navedenog slučaja, a dok traje taj proces, nastavnik je udaljen sa radnog mjesta, te je osigurana stručna zamjena. Vjerujemo da će i resursi iz zajednice dati svoj doprinos u rješavanju navedenog slučaja", saopćeno je iz JU OŠ "Musa Ćazim Ćatić".

Iz ove Osnovne škole su poručili da iako školsku svakodnevnicu čine i teške situacije, njihova misija ostaje i dalje usmjerena na očuvanje i zaštitu psiho-fizičkog zdravlja učenika, njihove dobrobiti i afirmaciji uspjeha i vrijednosti. 

Podsjećamo, nastavnik koji je jučer verbalno i fizički nasrnuo na učenika osmog razreda je uhapšen.

Ovim povodom se oglasilo i Ministarstvo obrazovanja Kantona Sarajevo saopštenjem u kojem tvrde da je,  prema dostupnim informacijama i snimku objavljenom u javnosti, došlo do neprimjerenog verbalnog i fizičkog napada nastavnika prema učenicima te da Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo izražava duboku zabrinutost, žaljenje i jasnu osudu svakog oblika ponašanja koje može ugroziti dostojanstvo, sigurnost i dobrobit djece.