"Ured visokog predstavnika ostaje ključna institucija za budućnost zemlje".

Njemački ministar vanjskih poslova o Schmidtu: "Proveo je pet godina u službi mira u BiH"
Foto: Anadolija | Njemački ministar vanjskih poslova

Njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul pohvalio je rad visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt, zahvalivši mu na "izuzetnom angažmanu" tokom pet godina mandata.

U objavi na društvenoj mreži X, Wadephul je naveo da je Schmidt proveo "pet godina u službi mira u Bosni i Hercegovini" te istakao napredak ostvaren u provedbi Dajtonskom sporazuma i jačanju državnih institucija u zemlji.

"Postignut je važan napredak u provedbi Daytona i izgradnji državnih institucija. Ured visokog predstavnika ostaje ključna institucija za budućnost zemlje", napisao je Wadephul.

Vezani članak OHR potvrdio da Schmidt napušta funkciju visokog predstavnika: Donio ličnu odluku da okonča službu

On je također pohvalio Schmidtovu dugu političku i javnu službu u Njemačkoj, navodeći da je cijeli svoj profesionalni život posvetio demokratskom sistemu kao zastupnik u Bundestagu, državni sekretar i savezni ministar.

"S jasnim kompasom, uvjereni kršćanin dao je poseban doprinos našoj zemlji", dodao je Wadephul u objavi.

Vezani članak HDZ nakon Schmidtove ostavke: Potrebna je hitna reforma OHR-a i njegovo izmještanje iz BiH

Podsjećamo, nakon gotovo pet godina na funkciji visokog predstavnika za Bosnu i Hercegovinu, mandata utemeljenog na Aneksu 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, Christian Schmidt donio je, kako su naveli iz OHR-a, ličnu odluku da okonča svoju službu u provedbi mira u BiH.