Oboren zaključak Predsjedništva BiH donesen glasovima Bećirovića i Komšića kojim je pozvan EUFOR da asistira u hapšenju zvaničnika RS-a koje potražuje pravosuđe BiH.

Narodna skupština Republike Srpske potvrdila je veto članice Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željke Cvijanović na zaključke kojima je pozvan EUFOR da asistira u hapšenju zvaničnika tog entiteta koje potražuju pravosudne institucije.
Veto su podržala 64 poslanika entitetskog parlamenta, čime je oboren zaključak Predsjedništva BiH sa varedne sjednice 12. maja, usvojen glasovima Denisa Bećirovića i Željka Komšića. Cvijanović je bila protiv te iskoristila ustavnu mogućnost pokretanja vitalnog interesa srpskog naroda.
Cvijanović je u obraćanju Narodnoj skupštini RS rekla da očekuje podršku svih stranaka i ustvrdila kako Predsjedništvo BiH "želi uspostaviti praksu preglasavanja i nadmoći jednih nad drugima".
Izjavila je da je pokrenula mehanizam zaštite vitalnog entitetskog interesa jer smatra da je "institucionalni odgovor putem Narodne skupštine RS najbolja odbrana od pokušaja korištenja Predsjedništva BiH za političke kalkulacije".
Politička kriza u Bosni i Hercegovini uslijedila je nakon što je Sud BiH krajem februara nepravomoćno osudio predsjednika entiteta RS Milorada Dodika na godinu zatvora i šest godina zabrane vršenja dužnosti entitetskog predsjednika, zbog "nepoštivanja odluka visokog predstavnika u BiH".
Tužilaštvo BiH je kasnije izdalo nalog za privođenje Dodika, kao i premijera RS-a Radovana Viškovića i Nenada Stevandića, lidera entitetske skupštine. Osumnjičeni su za krivično djelo "napad na ustavni poredak" nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila, a Dodik potpisao ukaz o objavi zakona kojima se zabranjuje djelovanje državnih pravosudnih i sigurnosnih institucija u tom bh. entitetu.
Sud BiH je prihvatio prijedlog državnog Tužilaštva o raspisivanju međunarodne potjernice za Dodikom i Stevandićem, koji se terete za krivično djelo "napad na ustavni poredak". Interpol je odbio raspisati međunarodnu potjernicu.