Iz BIHAMK-a poručuju da vozači na svim putnim pravcima voze maksimalno oprezno i da vožnju prilagode uslovima na putu.

Magla i radovi usporavaju saobraćaj širom BiH: Zabilježene gužve na više graničnih prelaza
Foto: Tuzlanski.ba

Početak nove sedmice vozačima u Bosni i Hercegovini donosi pojačanu frekvenciju saobraćaja na pojedinim putnim pravcima, ali i brojne radove zbog kojih je na više dionica izmijenjen režim saobraćaja.

Na pojedinim dionicama u kotlinama i uz riječne tokove moguća je smanjena vidljivost zbog magle. Iz BIHAMK-a poručuju da vozači na svim putnim pravcima voze maksimalno oprezno i da vožnju prilagode uslovima na putu.

Na magistralnim cestama Dobro Polje–Miljevina, Tuzla–Bijeljina i Jablanica–Blidinje dozvoljen je saobraćaj za vozila do 3,5 tone, dok je za vozila teža od 3,5 tone saobraćaj i dalje obustavljen.

U toku su radovi na sanaciji kolovoza, zbog čega je u dužini od tri kilometra zatvorena dionica autoceste A-1 Kakanj–Lašva, a vozila se usmjeravaju dvosmjerno suprotnom stranom.

Na autocesti A-1, na dionicama Sarajevo sjever–Podlugovi, Sarajevo zapad–Lepenica i Počitelj–Bijača (u oba smjera preko mosta Hercegovina), zbog aktuelnih radova saobraćaj je preusmjeren u preticajnu traku.

Zbog radova na sanaciji kolovoza na magistralnoj cesti Kaonik–Busovača, u periodu od 8:30 do 15:30 sati saobraća se usporeno, uz naizmjenično propuštanje vozila.

Na magistralnoj cesti M-5, na dionici granični prelaz Izačić–Bihać, izvode se radovi na rekonstrukciji mosta preko potoka Mrižnica. Vozila se preusmjeravaju na privremenu obilaznicu u neposrednoj blizini radova, uz naizmjenično propuštanje.

Pojačan je promet vozila na izlazu iz Bosne i Hercegovine na graničnim prelazima Izačić, Velika Kladuša, Gradina i Gradiška. Na ostalim graničnim prelazima povremeno dolazi do pojačane frekvencije saobraćaja, ali zadržavanja za putnička vozila nisu duža od 30 minuta.

Zbog registracije putnika po novom sistemu ulaska i izlaska iz zemalja Evropske unije (EES – Entry/Exit System), moguća su duža zadržavanja na graničnim prelazima.

Granični prelaz Brčko otvoren je za putnička vozila do 3,5 tone. Od 2. decembra 2025. godine granični prelaz Karakaj otvoren je za sve kategorije vozila. Na graničnom prelazu Šepak zabranjen je saobraćaj za sva teretna vozila.