"Ovo je najbolji dokaz da Bosna i Hercegovina može funkcionisati kao jedinstven sistem kada postoji politička volja i fokus na evropske obaveze".

Lakić: Usvajanjem zakona o tržištu električne energije jača se sigurnost i čuvaju radna mjesta
Foto: Vlada FBiH | Vedran Lakić

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije iskazalo je zahvalnost svim zastupnicima u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH koji su u prvom čitanju usvojili Prijedlog zakona o regulatoru, prijenosu i tržištu električne energije u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagač Vijeće ministara BiH.

Iz Ministarstva ističu da je najvažniji cilj ovog zakona stvaranje uređenog veleprodajnog tržišta i uspostava berze električne energije u Bosni i Hercegovini.

Time se ispunjava jedan od ključnih uslova za izuzeće BiH od primjene CBAM - mehanizma koji već od 1. januara 2026. može značajno uticati na domaću privredu.

"Ovo je najbolji dokaz da Bosna i Hercegovina može funkcionisati kao jedinstven sistem kada postoji politička volja i fokus na evropske obaveze. Ovo je zakon koji čuva radna mjesta, jača energetsku sigurnost i otvara vrata BiH na evropsko tržište", istakao je federalni ministar energije, rudarstva i industrije Vedran Lakić.

Iz Federalnog ministarstva navode da su zastupnici u Predstavničkom domu Paralamenta BiH koji su podržali ovaj reformski iskorak još jednom pokazali da se zajedničkim radom mogu donositi rješenja od kojih koristi ima cijela Bosna i Hercegovina.

"Očekujemo i od delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH da urade isto i da Zakon imamo usvojen do kraja ove godine", saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.