Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva ocijenio je da je epidemiološka situacija stabilna, te da je potrebno zadržati postojeće mjere što znači obavezno nošenje maski u zdravstvenim institucijama.
Preporuka je stanovništvu, posebno u vrijeme kada ima dosta respiratornih infekcija, nošenje maski za lice, što može samo pomoći i u zaštiti od zagađenja zraka.
- Ove mjere bit će predložene Vladi FBiH, za narednih 30 dana. Mi ćemo pratiti situaciju, ako bude bilo kakva potreba djelovat ćemo u skladu sa tim - naglasio je pomoćnik federalnog ministra zdravstva Goran Čerkez novinarima nakon sjednice Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva.
Prema njegovim riječima, dosta je stabilno stanje u regiji, kao i u cijeloj Evropi. Pomalo zabrinjava situacija u Kini gdje je, kako je kazao, registriran veliki broj oboljelih, a polako se ‘otvaraju i počinju putovati širom svijeta'.
- Određeni broj zemalja, uglavnom u okruženju Kine i nekoliko evropskih zemalja, uveo je određene restrikcije - negativne testove. Nijedna zemlja naše regije zasad ne planira uvoditi mjere. Mi smo, uslijed procjene da je za BiH rizik nizak, odlučili da do daljnjeg kao i susjedne zemlje ne donosimo restriktivnije mjere, u odnosu na građane NR Kine - kazao je Čerkez.
Prati se stav Evropskog centra za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC). I u Americi je, kako je kazao, jedan talas COVID-a, a očekuje se da bi varijanta koja je trenutno dominantna u Americi mogla to postati i u Evropi, ‘što znači da bi mogla doći i do nas’.
- Kod nas je epidemiološka situacija stabilna, a 33 osobe su na bolničkom liječenju (od čega je 18 nekompletno ili se nisu vakcinisali), a dvije osobe su na respiratoru. Te brojke su sigurno niže od realnog stanja, jer se testira manje i/li testovima koji se ne bilježe. Međutim, u decembru prošle godine registrirano je deset osoba koje su preminule od posljedica COVID-a - naglasio je.
Dodaje da je COVID i dalje prisutan, te da se kontinuirano prati situacija.
Direktor Zavoda za javno zdravstvo FBiH Siniša Skočibušić kazao je da je u zimskom periodu u FBiH povećan procenat respiratornih infekcija te da se prati situacija u vezi sa virusom korona koji, prema njegovim riječima, još predstavlja opasnost po zdravlje ljudi.
- U prošloj sedmici ima 900 prijavljenih slučajeva akutnih respiratornih bolesti, od čega dominiraju Covid–19, gripa i virus RSV, koji je zastupljeniji kod djece. Pozivam stanovništvo da se vakciniše i zaštiti od težih oblika tih bolesti - kazao je Skočibušić.
Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva razmatrao je danas na sjednici u Sarajevu aktuelnu epidemiološku situaciju s virusom Covid - 19, te situaciji u vezi sezonske gripe. (Fena)