Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković sastao se u Briselu sa visokom predstavnicom EU za vanjske poslove i sigurnosnu politiku i potpredsjednicom Evropske komisije Kajom Kallas.

Konaković i Kallas razgovarali o političkoj situaciji u BiH: Ministar zatražio hitnu reakciju EU
Foto: MVP BiH | Elmedin Konaković i Kaja Kallas

Tokom susreta se razgovaralo o aktuelnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini te evropskom putu naše zemlje, s naglaskom na nastavak reformskih procesa.

Ministar Konaković je i ovom prilikom podsjetio da je članstvo Bosne i Hercegovine u EU strateški cilj i prioritet vanjske politike naše zemlje.

Istaknuo je postignuća koja su institucije BiH ostvarile na evropskom putu od 2023. godine naglašavajući usvajanje osam zakona, usklađenih s relevantnim pravnim aktima i standardima EU, Sporazuma o saradnji s Eurojustom te Sporazuma s Frontexom.

Konaković je kazao da BiH nastavlja u potpunosti usklađivati svoju vanjsku politiku sa Zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU.

Vezani članak Nermin Nikšić: U svakom uređenom sistemu država koja se suprostavi kriminalcima na kraju pobijedi

Upozorio je i na činjenicu da se BiH danas suočava sa vrlo kompleksnom političkom situacijom koju su prouzročili dužnosnici i entitetske vlasti RS.

Upoznao je sagovornicu sa antiustavnim i destabilizirajućem djelovanjem predsjednika RS Milorada Dodika u Bosni i Hercegovini, nakon prvostepene presude Suda Bosne i Hercegovine od 26. februara, kojom je Dodik proglašen krivim zbog počinjenja krivičnog djela neizvršavanje odluka visokog predstavnika.

Ministar Konaković u tom kontekstu naveo je i zabrinjavajući proruski utjecaj u našoj zemlji s obzirom da je prošle godine Milorad Dodik tri puta posjetio Rusiju, nakon čega je javno otkrio da neće podržati članstvo Bosne i Hercegovine u EU jer ono ne služi nacionalnim interesima RS.

Kad je riječ o setu neustavnih zakona, koje je nedavno usvojila Narodna skupština Republike Srpske te Nacrtu novog Ustava Republike Srpske, ministar Konaković je ocijenio da predstavljaju ozbiljnu prijetnju ustavnom poretku Bosne i Hercegovine, ali i regionalnoj sigurnosti.

Vezani članak Vučić o situaciji u BiH: Želimo izbjeći incident zbog kojeg bi svi bili u problemu

Dodao je da je riječ o Dodikovom pokušaju državnog udara koji bi u konačnici mogao završiti nasilnim sukobom, što niko ne želi.

Naglasio je i da se politička opozicija u RS-u glasno protivi Dodikovom planu i djelovanju te poziva na hitno ukidanje neustavnih zakona i povratak na reforme vezane za evropski put.

Ministar Konaković je zatražio hitnu reakciju EU te pozvao evropske partnere Bosne i Hercegovine da se ujedine u odlučnom istupu protiv ovih protivustavnih radnji i sankcioniraju ih. Poručio je da se mir i stabilnost mogu očuvati samo zaštitom ustavnog poretka Bosne i Hercegovine.

Visoka predstavnica EU Kallas naglasila je punu podršku suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine. Ocijenila je da je Bosna i Hercegovina u protekle dvije godine pokazala predani rad na usaglašavanju reformske agende te opredijeljenost evropskom putu.

Vezani članak Milan Miličević: Milorad Dodik nije prijetnja BiH, nego Republici Srpskoj i srpskom narodu

Dodala je da Evropska unija neće dozvoliti ugrožavanje napretka koji je ostvaren zbog političke krize koja je proteklih mjeseci dovela u pitanje funkcionalnost institucija Bosne i Hercegovine te da će EU iskoristiti sve svoje mehanizme da zaštiti sigurnost i ustavni poredak BiH.

Sagovornici su se složili da je potrebno nastaviti raditi kako bi BiH što prije ispunila preostale obaveze i reforme na svom evropskom putu i stekla uslove za otvaranje službenih pregovora i održala Međuvladinu konferenciju.