U Londonu je danas održana komemoracija posvećena žrtvama genocida u Srebrenici, kojoj je prisustvovao i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić prisustvovao je u Katedrali Sv. Pavla u Londonu komemoraciji povodom Nacionalnog dana sjećanja Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Sjeverne Irske na genocid u Srebrenici, na poziv organizacije "Remembering Srebrenica UK" i Vlade UK.
Uoči obilježavanja 30. godišnjice genocida u Srebrenici, osim Komšića, komemoraciji su prisustvovale brojne zvanice iz Bosne i Hercegovine i svijeta.
"Danas, u ovom svetom prostoru molitve i sjećanja, okupljeni smo da odamo počast nevino stradalima u genocidu u Srebrenici prije 30 godina. Genocid u Srebrenici ostaje otvorena rana u dušama ljudi, u srcu svake generacije, u srcu svake časne i poštene osobe. Srebrenica nas već 30 godina podsjeća da mir nije samo odsustvo rata — mir zahtijeva pravdu i istinu, kao i ljudsko dostojanstvo. Kao podsjetnik ostaje i generacijama koje dolaze.
Danas, više nego ikad, u svijetu u kojem živimo moramo biti svjesni da mir bez pravde vrlo često nije pravi mir nego priprema za nove sukobe i patnju. U tom duhu, dozvolite da se prisjetim riječi dr. Martina Luthera Kinga mlađeg: "Nepravda bilo gdje prijetnja je pravdi svuda." Ova poruka treba da bude naš zavjet - poricanje počinjenih zločina nikada neće biti dozvoljeno. Žrtve nikada neće biti zaboravljene. Mir će se graditi, prije svega, na osnovama istine, empatije, dostojanstva i pomirenj", kazao je Komšić ovom prilikom.
Istakao je da u miru katedrale Svetog Pavla, "odajmo počast nedužnim žrtvama i njihovim porodicama. Poželimo svijet u kojem niko neće ostati nijem pred nepravdom niti se predati tišini".
Komšić je na kraju ponovio da trebamo podici svoj glas protiv svega što uništava, ponižava ljudsko dostojanstvo i nanosi patnju.