U Ministarstvu zdravstva Tuzlanskog kantona danas je održan radni sastanak posvećen unaprjeđenju obuhvata vakcinacije, koji je okupio predstavnike UNICEF-a, Zavoda za javno zdravstvo TK, Fondacije INFOHOUSE i vjerskih zajednica.

Javno zdravstveni rizik: Svega oko 30% djece primi vakcine iz obaveznog programa imunizacije u FBiH
Foto: Ilustracija | Vakcinacija

U fokusu razgovora bila je potreba za jačanjem međusektorske saradnje kako bi se odgovorilo na zabrinjavajuće niske stope vakcinacije djece, a sve u okviru obilježavanja Evropske sedmice imunizacije.

Zahvalivši UNICEF-u zbog aktivnosti kojim nastoji vratiti broj vakcinacija kod djece na prijašnji nivo, ministrica zdravstva TK Dušanka Bećirović je istaknula da se radi o tematici od životne važnosti.

Podatak da svega oko 30% djece primi vakcine iz obaveznog programa imunizacije FBiH predstavlja ozbiljan javno zdravstveni rizik, rečeno je ovom prilikom, ukazuje da je neophodno podizati svijest o značaju vakcinacije.

Prema riječima predstavnika Sektora za zdravstvo UNICEF-a BiH Dušana Kojića, Bosna i Hercegovina je u protekloj godini izgubila sedam djece zbog ignorisanja potrebe za vakcinisanjem zbog čega je potrebno povlačenje linije odgovornosti i poboljšanje legislative.

Istaknuvši da je vakcinacija odgovornost svakog pojedinca u zaštiti od bolesti fra Franjo Ninić je potvrdio da će apelirati na svijest roditelja i vjernika o potrebi vakcinacije.

O značaju pravovremene i redovne vakcinacije govorila je i Jasmina  Brkić Džambić iz Službe za epidemiologiju Zavozda za javno zdravstvo TK naglasivši da se kolektivni imunitet gradi godinama, a da bi se to postiglo potreban je visok stepen obuhvata vakcinisane djece.