"Na tribinama će rame uz rame stajati Dodik, Stevandić i Karan sa Aleksandrom Lukašenkom, čovjekom koji je od Bjelorusije napravio privatni posjed i simbol političke represije u Evropi.
Ministar odbrane Zukan Helez oglasio se na društvenim mrežama komentarišući "samoproglašene čuvare antifašizma".
Kako je naveo, na Crvenom trgu će se okupiti samoproglašeni 'čuvari antifašizma': autokrate, separatisti i političari kojima je demokratija prihvatljiva samo dok unaprijed znaju rezultat izbora, dodajući da je teško zamisliti "ciničniji politički teatar od parade na kojoj ljudi opsjednuti kultom vođe i kontrolom društva glume branitelje slobode".
"Posebno je groteskno što će pod zastavama pobjede nad fašizmom stajati upravo oni koji godinama sistematski urušavaju osnovne demokratske vrijednosti - nezavisne medije, institucije, opoziciju i pravo građana da slobodno odlučuju. Antifašizam za njih nije vrijednost, nego kostim koji se oblači jednom godišnje pred kamerama", kazao je Helez.
Istakao je da će na tribinama rame uz rame stajati Dodik, Stevandić i Karan sa Aleksandrom Lukašenkom, čovjekom koji je od Bjelorusije napravio privatni posjed i simbol političke represije u Evropi, te dodao da će im društvo praviti i lideri separatističkih teritorija koje niko ozbiljan u svijetu ne priznaje.
"Ironija je potpuna: ljudi koji bi danas najradije disciplinovali svaku kritiku, medije, sudove i opoziciju došli su obilježavati pobjedu nad ideologijom koja je upravo to radila. Zadnji put kada je većina prisutnih osjetila neizvjesnost fer i poštenih izbora, internet je bio naučna fantastika, a Berlinski zid još tema dnevnika.
Ovo nije skup državnika koji slave slobodu. Ovo je okupljanje političkih relikata koji bi najviše voljeli da građani imaju pravo glasa samo dok glasaju 'ispravno'. Parada licemjerja u kojoj autokrate glume antifašiste, separatisti glume mirotvorce, a političari koji svakodnevno proizvode podjele pokušavaju prodati priču o zajedništvu", kazao je ministar.
U svojoj objavio kazao je da je možda najžalosnije što dio evropskih i zapadnih lidera godinama prema ovakvim pojavama pokazuje kukavičku blagost - kao da se autoritarizam može umiriti diplomatskim osmijehom i beskrajnim "kompromisima".
"Historija je više puta pokazala da popuštanje autokratama i tolerisanje separatističkih politika ne donosi stabilnost, nego samo ohrabruje nove ucjene, nove prijetnje i dublje krize. Demokratije ne smiju okretati glavu pred ljudima koji otvoreno preziru demokratske vrijednosti, jer svaki put kada slobodni svijet relativizira autokratiju, autokrate to shvate kao dozvolu da idu još dalje", zaključio je Zukan Helez.