Optužnica, pod oznakom S1 2 K 047148 24 Ko, tereti Muhića da je svojim djelovanjem pribavio protupravnu imovinsku korist od 56.062 KM.

Gradonačelnik Živinica Began Muhić optužen za pribavljanje imovinske koristi, davao lažne podatke
Foto: Arhiva | Began Muhić

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je 25. decembra 2024. godine optužnicu protiv Begana Muhića, bivšeg generalnog konzula Bosne i Hercegovine u Saveznoj Republici Njemačkoj, zbog krivičnog djela prevare u službi.

Optužnica, pod oznakom S1 2 K 047148 24 Ko, tereti Muhića da je svojim djelovanjem pribavio protupravnu imovinsku korist od 56.062 KM.

Prema navodima optužnice, Muhić je u periodu od 6. januara 2019. do 31. marta 2023. godine, dok je obavljao funkciju generalnog konzula, "davao lažne podatke o svom prisustvu na poslu i redovnom radu," te je "podnošenjem i odobravanjem lažnih obračuna o redovnom radu" doveo u zabludu osobe ovlaštene za isplatu.

Na taj način, nezakonitim isplatama plaća, naknada i dnevnica, optuženi je stekao protupravnu imovinsku korist.

Muhić se tereti za počinjenje krivičnog djela prevara u službi prema članu 222. stav 3. Krivičnog zakona BiH, u vezi sa stavom 1. i članom 54. istog zakona.