Kada je prošle godine na današnji dan Elvis Ćustendil usmrtio Tuzlanku Amru Kahrimanović, otvorila su se brojna pitanja o radu policijskih službenika, s obzirom na to da je Ćustendil tada bio službenik MUP-a Tuzlanskog kantona.

Godinu nakon ubistva Amre Kahrimanović: Jesu li policijski službenici prošli ljekarske preglede?
Foto: Ilustracija | Policija

Elvis Ćustendil je, iz službenog pištolja kojeg je nosio sa sobom, iako je bio na godišnjem odmoru, u Amru Kahrimanović ispalio 16 metaka. Ovaj slučaj u fokus javnosti stavio je i temu o ljekarskim pregledima uposlenika MUP-a, a podatak koji je tada iznesen, a koji je zabrinuo mnoge jeste da su uposlenici radili i po 30 godina bez pregleda.

Naime, Pravilnikom MUP-a je propisano da se ljekarski pregled policijskih kadeta vrši prilikom prijema kandidata, dok poslije zbog visine troškova, pregledi za sve uposlenike godinama nisu obavljani.

Elvis Ćustendil je za ubistvo Amre Kahrimanović osuđen na 30 godina zatvora, a na pitanje da li je ovaj slučaj donio neke promjene unutar sistema i organizacije rada, iz MUP-a TK za Tuzlanski.ba odgovaraju da je Uprava policije MUP TK-a je tokom 2024.godine provela postupak utvrđivanja zdravstvene sposobnosti uposlenika Uprave policije MUP TK-a, no nije poznato kakvi su bili rezultati navedenih pregleda.

Također, s obzirom na to da je Ćustendil tada sa sobom nosio službeni pištolj kojeg je trebao odložiti jer je bio i na godišnjem odmoru, a niko od nadređenih to nije primijetio,u MUP-u kažu da postoje određene promjene i u toj oblasti.

''U cilju efikasnije primjene odredbi propisa koji regulišu oblast držanja, nošenja i skladištenja oružja policijskih službenika, Uprava policije MUP TK-a vrši kontinuirane kontrole i nadzor nad primjenom navedenih propisa'', saopšteno je za Tuzlanski.ba.

Vezani članak Policajci u BiH godinama bez ljekarskog pregleda

Redovni sistematski i ljekarski pregledi policijskih službenika od ključne su važnosti za očuvanje njihove fizičke i psihičke spremnosti, kao i za sigurnost građana koje štite.

Nedostatak redovnih pregleda može dovesti do toga da se zdravstveni problemi, poput hroničnih oboljenja, psihičkih poremećaja ili problema sa stresom, ne prepoznaju na vrijeme, što može imati ozbiljne posljedice, ne samo po samog službenika već i po širu zajednicu.

Sistematski pregledi omogućavaju pravovremenu dijagnostiku i adekvatne mjere zaštite, čime se smanjuje rizik od nepredviđenih situacija, poput zloupotrebe službenog oružja ili donošenja iracionalnih odluka pod pritiskom. Stoga je neophodno da se ovakvi pregledi vrše redovno, bez izuzetaka, kako bi se osigurala profesionalnost, sigurnost i odgovornost u radu policijskih struktura.

Vezani članak Obilježena godišnjica ubistva Amre Kahrimanović: 12-minutnom šutnjom odata počast žrtvama femicida

Na godišnjicu od ubistva porodica i građani poslali snažne poruke

U znak sjećanja na Amru, ali i sve žene koje su stradale od ruke nasilnika, danas su održani mirni protesti u Tuzli. Okupljeni građani, porodica, prijatelji i aktivisti poslali su jasnu poruku da se femicid ne smije tolerisati, te da društvo mora učiniti više kako bi se zaštitile žene i spriječila ovakva ubistva, ali i bilo koji drugi vid nasilja.

Posebno emotivan trenutak protesta bila je dvanaestominutna šutnja – simbolična počast za 12 žena koje su izgubile život u slučajevima femicida tokom protekle godine.

Brat ubijene Amre Kahrimanović kazao je da, iako je Ćustendil osuđen, postoji još mnogo odgovornih u tom lancu koji nisu sankcionisani.

Podsjećamo, u 2024. godini, ubijeno je 12 žena, isto toliko i u 2023. godini, a mnoge od njih su prije nego su postale žrtve, nasilnike prijavljivale, što ukazuje na to da su potrebne sistemske promjene kada je riječ o zaštiti žena od nasilja. Jer nasilje nije samo fizičko, ono počinje mnogo ranije, a nerijetko završava tragično.