Danas će na dnevnom redu sjednice NSRS-a biti razmatrana samo jedna tačka, a to je informacija koja je usvojena sinoć.

Vlada Republike Srpske usvojila je sinoć na 15. posebnoj sjednici u Banja Luci "Informaciju o rušenju Ustava Bosne i Hercegovine", mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH i uputila je na razmatranje Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Danas će na dnevnom redu sjednice NSRS-a biti razmatrana samo jedna tačka, a to je informacija koja je usvojena sinoć.
Uoči presude Milorada Dodika koja je zakazana za sutra usvojili su navedenu informaciju o "rušenju Ustava BiH, mjerama i zadacima u cilju zaštite Ustava BiH".
U samom uvodu dokumenta navodi se da je BiH "nastala saglasnošću Republike Srpske i Federacije BiH i tri konstitutivna naroda i samo saglasnošću oba entiteta i konstitutivnih naroda može i postojati". Piše i kako je Republika Srpska od zaključenja Dejtonskog sporazuma pa sve do danas bila "konstruktivan faktor i u nastojanju da se očuva i doprinese napretku dejtonske BiH".
Navode i kako je "evidentan kontinuitet antidejtonskog djelovanja koje za cilj ima razvlašćivanje Republike Srpske i urušavanje dejtonske BiH, odnosno stvaranje nove unitarističke BiH".
Također, u dokumentu je napisano:
"Antidejtonskim i bespravnim nasiljem koje su vršili visoki predstavnici nametanjima zakona, pritiscima za izglasavanje takvih i drugih zakona koje su predlagali razni međunarodni predstavnici i posrednici, umanjili su ustavna prava Republike Srpske, dovodeći srpski narod u diskriminisan položaj".
"Christian Schmidt kao faktor urušavanja dejtonskog mirovnog sporazuma"
Drugi dio dokumenta posvećen je visokom predstavniku u BiH Christianu Scmidtu koji je opisan kao faktor urušavanja dejtonskog mirovnog sporazuma.
Naveli su kako je priznanje Schmidta kao visokog predstavnika "grubo kršenje mirovnog ugovora".
Vezani članak
"Svi visoki predstavnici za BiH imenovani su relevantnom odlukom ili rezolucijom Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija, što nije slučaj sa Schmidtom, koji nije dobio saglasnost Savjeta bezbjednosti".
Kazali su i kako je visoki predstavnik postao pojedinac koji je u svojoj ličnosti sjedinio izvršnu, zakonodavnu i sudsku vlast, što je neviđeno i nezapamćeno u svijetu moderne demokratije i vladavine prava.
"Visoki predstavnik je uzurpaciom ovlaštenja postao jedna posebna, suverena institucija u Bosni i Hercegovini, a ne institucija međunarodne zajednice koja je dužna da u Bosni i Hercegovini olakša primjenu civilnog dijela Opšteg okvirnog sporazuma za mir. Posljedica uzurpacije ovlaštenja je činjenica da su u organu Visokog predstavnika tri vrste vlasti ujedinjene. Naime, visoki predstavnik sam tumači svoje norme o svojim ovlaštenjima, a podsjetićemo da prvobitno, prilikom obrazlaganja svojih odluka, nije čak ni navodio pravnu osnovu za svoje djelovanje", navodi se dalje.
"Ustavni sud kao faktor urušavanja"
Treći dio dokumenta nosi naziv "Ustavni sud kao faktor urušavanja dejtonskog mirovnog sporazuma".
Naveli su kako je Ustavni sud Bosne i Hercegovine potpuno nedosljedan u praksi, te da nema jedinstven stav. Također, mišljenja sudija opisali su kao suprotstavljena, različita i politički determinisana.
"Umjesto da štiti Ustav BiH od povreda, Ustavni sud BiH, pod kontrolom dvoje bošnjačkih i troje stranih sudija, pruža podršku svim destruktivnim faktorima i koristi svaku priliku da oslabi ustavom garantovanu autonomiju entiteta i konstutitivnost naroda unutar dejtonske BiH", navodi se dalje.
Kazali su i kako postupak pred Ustavnim sudom BiH nije uređen Zakonom o Ustavnom sudu niti drugim zakonom koji donosi zakonodavni organ, nego Pravilima o radu Ustavnog suda BiH "koja je sam donio i koja sam po potrebi mijenja".
"Činjenica da jedna institucija funkcioniše i djeluje primjenom pravila koja sama donosi, bez ikakvog vida kontrole ili barem saglasnosti ili obaveze pribavljanja nečijeg, bilo čijeg, mišljenja, u vrijeme parlamentarne demokratije, se čini kao zaostavština srednjeg vijeka, kao nepostojeća pojava", navode iz Vlade RS-a.
Kazali su kako je nametanjem posljednjih izmjena Krivičnog zakona BiH, Schmidt "koji nelegalno i nelegitimno obavlja dužnost visokog predstavnika u BiH", stvorio osnovu za ostvarenje svojih namjera, a to je obračun sa institucijama Republike Srpske.
Navode i da je ovaj zakon, kao i svi drugi koje je visoki prestavnik nametnuo nisu priznati niti potvrđeni od strane Parlamenta BiH. Također su kazali da se pred Sudom BiH vodi "montirani i politički motivisan sudski proces protiv! Predsjednika Republike Srpske i direktora Službenog glasnika Republike Srpske, i to iz razloga što su "provodili Ustav i zakone Republike Srpske, odnosno vršili svoja ustavna i zakonska ovlaštenja".
U tekstu se također navodi da ovaj postupak ima za cilj "rušenje Ustava Republike Srpske, a time i ustavnog uređenja BiH".
"Činjenica da je uopšte došlo do ovog postupka otklanja sve dileme u pogledu profesionalizma i integriteta pravosudnih institucija na nivou BiH, jer da isto postoji, do ovog postupka ne bi ni došlo. Umjesto toga, bila bi pokrenuta istraga protiv njemačkog diplomate Scmidta u svjetlu njegovog neustavnog, nelegitimnog i nelegalnog djelovanja i štete koju nanosi BiH", dodaje se.
"Ukoliko pravno nasilje nad Republikom Srpskom ne prestane, te ne bude političke volje i međunarodne podrške da se Bosna i Hercegovina vrati na osnove i transformiše u državu u kojoj se poštuju Dejtonski ustav i zakoni, Republika Srpska je dužna bez odlaganja preduzeti mjere sa ciljem zaštite svoje dejtonske pozicije kroz isključivo politička i pravna sredstva", poručili su.
Sve ostale informacije sa sjednice možete pronaću na ovom linku.