Dodik navodi da "svaki napad na Ustav RS, svako osporavanje njenih nadležnosti i svako nametanje volje stranaca predstavlja direktan napad na ustavni poredak".
Lider SNSD-a i bivši predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik oglasio se na društvenoj mreži X, poručivši da 28. februar 1992. godine "predstavlja jedan od najvažnijih datuma u institucionalnoj i političkoj historiji Republike Srpske".
"To je dan kada su srpski političari i srpski narod u BiH donijeli historijsku odluku da svoju političku volju pretoče u najviši pravni akt - Ustav Republike Srpske. Republika Srpska nije nastala dekretom stranaca, niti političkim eksperimentom. Ona je nastala voljom naroda i odgovornošću tadašnjih političkih predstavnika koji su shvatili ozbiljnost trenutka, a odbranjena hrabrošću srpskih boraca i potvrđena Dejtonskim mirovnim sporazumom", napisao je Dodik.
Navodi da "svaki napad na Ustav Republike Srpske, svako osporavanje njenih nadležnosti i svako nametanje volje stranaca predstavlja direktan napad na ustavni poredak i Dejtonski mirovni sporazum".
"Nema jače garancije opstanka Republike Srpske od njenih institucija i nema slobode bez ustavne snage. Zato nas prošlost obavezuje da zarad budućnosti budemo jedinstveni u odbrani nadležnosti, odlučni u zaštiti Dejtonskog sporazuma i istrajni u jačanju Republike Srpske kao stabilne i funkcionalne Republike koja sama odlučuje o svom putu, bez stranog intervencionizma", dodao je.
Dodik već godinama u svojim javnim nastupima Republiku Srpsku predstavlja kao gotovo samostalan politički entitet, često naglašavajući pravo na "vlastiti put" i osporavajući nadležnosti državnih institucija Bosne i Hercegovine.
Njegova retorika, koja se redovno poziva na Dejtonski sporazum, nerijetko ide korak dalje – ka političkim porukama koje se u dijelu javnosti tumače kao zagovaranje jače autonomije, pa i potencijalne samostalnosti entiteta.
Takvi istupi kontinuirano izazivaju političke tenzije i produbljuju podjele na domaćoj sceni, posebno u kontekstu osjetljivih ustavnih i državnih pitanja.