Osuđeni ratni zločinac Ratko Mladić se od aprila prošle godine nalazi u pritvorskoj bolnici u Hagu, a njegova porodica i pravni tim više puta su tražili da mu se omogući liječenje van zatvora, međutim, svi ovi zahtjevi su bili odbijeni.

O njegovom stanju sada se oglasio i Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, kazavši kako mu je život ugrožen. Dodik kroz svoju objavu apeluje i na to da brigu o njemu preuzmu ljekari iz Srbije ili Republike Srpske.
''Generalu Ratku Mladiću, bivšem komandantu Vojske Republike Srpske, ugrožen je život zbog nehumanog odnosa prema njemu. Apelujem na poštovanje međunarodnog prava, ali prije svega apelujem na humanost i etiku da se Mladiću omogući adekvatno liječenje.
Svaki ljekar zna da je za uspješno liječenje pored terapije najvažnije povjerenje pacijenta i doktora. Nadam se da će biti omogućeno da brigu o zdravlju Mladića preuzmu ljekari kojima on vjeruje iz Srbije, Republike Srpske ili neke druge zemlje'', naveo je Milorad Dodik.
Ovako Milorad Dodik, bjegunac od bh. pravosuđa koji direktno narušava ustavni poredak Bosne i Hercegovine te se zalaže za secesiju, javno pruža podršku osuđenom ratnom zločincu.
Podsjećamo, Ratko Mladić osuđen je drugostepeno na doživotni zatvor zbog genocida, zločina protiv čovječnosti, kršenja zakona ili običaja ratovanja tokom rata u BiH 1992-1995. On je bio najtraženiji haški bjegunac, koji se od pravde skrivao skoro 16 godina, a uhapšen je u Srbiji 26. maja 2011. i šest dana kasnije izručen Međunarodnom krivičnom sudu za bivšu Jugoslaviju u Hagu.
Prva optužnica protiv njega je podignuta 24. jula 1995. godine.
Dok Dodik poziva na humanost i pravo Mladića na odgovarajuće liječenje, njegovo javno iznošenje podrške osuđenom ratnom zločincu pokazuje dvosmjernost njegove politike.
Naime, Dodik često koristi narativ o srpskoj žrtvi i negira ratne zločine počinjene od strane srpskih snaga, uključujući i genocid.
Ovo je u direktnoj suprotnosti s istinom koju su utvrdili međunarodni sudovi, uključujući genocid u Srebrenici, koji je Mladić direktno odgovoran.
Njegova podrška Mladiću ne samo da ometa proces pomirenja u Bosni i Hercegovini, nego i udaljava sve građane od mogućnosti istinskog suočavanja s prošlošću i izgradnje zajedničke budućnosti.
Bježanje od bh. pravosuđa, zapaljiva retorika, secesionističke izjave, nepoštivanje odluka visokog predstavnika, negiranje genocida i javna podrška ratnim zločincima – pitanje je šta još treba da se desi da se pristupi njegovom hapšenju. Građani BiH zaslužuju obnovljeno povjerenje u pravosudne institucije i sigurnosne strukture, a to se neće ostvariti dok se ovakvi postupci ne sankcionišu.