Stanje cesta na području Tuzlanskog kantona i dalje predstavlja veliki problem za vozače. Brojne rupe, koje se pojavljuju na gotovo svim glavnim, ali i sporednim saobraćajnicama, izazivaju sve veće nezadovoljstvo građana.
Vožnja postaje izuzetno teška, a na mnogim lokacijama, posebno nakon kiše, ceste postaju gotovo neprohodne zbog dubokih rupa koje su često prekrivene vodom, što dodatno otežava uočavanje i sigurno kretanje.
Ovaj problem je postao učestala tema među vozačima, a mnogi od njih prijavljuju oštećenja guma i drugih dijelova vozila.
''Nakon svake kiše, ceste izgledaju kao minska polja. Svuda su rupe i bare. Jako je frustrirajuće, posebno kad uzmem u obzir koliko novca plaćamo za registracije i poreze na vozila, a uslovi na cestama su katastrofalni'', kaže jedan od vozača iz Tuzle za Tuzlanski.ba.
Iako su fotografije jasni dokaz lošeg stanja putne infrastrukture, konkretnih sistemskih rješenja nema. Iako se izdvaja značajan novac za putnu infrastrukturu i sanacije, stanje cesta se ne poboljšava.
Čak i novije ceste, koje su nedavno rekonstruisane ili skoro završene, nerijetko pokazuju znakove oštećenja zbog čega se javlja opravdana sumnja u kvalitet radova i dugoročnost rješenja.
Građani smatraju da su ove rupe ozbiljan sigurnosni problem.
''Svaka vožnja na ovim cestama postala je stresna. Da bi se izbjegle rupe, mora se ići sporo, a to dodatno povećava vrijeme putovanja. Kada se uzme u obzir da su ovo glavne saobraćajnice i da se na njima svakodnevno odvija saobraćaj svih vrsta vozila, jasno je da ovi problemi zahtijevaju hitnu reakciju'', dodaje drugi vozač.
Problem nije samo u estetskom izgledu cesta, već i u njihovoj funkcionalnosti i sigurnosti. Veća oštećenja na cesti mogu izazvati ozbiljne nezgode, uključujući oštećenje vozila, pa čak i nesreće koje bi mogle imati tragične posljedice.
Zbog učestalih oštećenja vozila izazvanih lošim stanjem cesta, mnogi vozači prijavljuju štete koje se mjere u desetinama hiljada maraka, a pojedini građani sa kojima smo razgovarali razmišljaju i o tužbi protiv Cesta Federacije, smatrajući da odgovornost za lošu infrastrukturu leži upravo na nadležnim institucijama.
Prema Zakonu o cestama Federacije Bosne i Hercegovine, u slučaju saobraćajne nezgode korisniku javne ceste koji se pridržava saobraćajnih i tehničkih propisa utvrđenih Zakonom o osnovama sigurnosti saobraćaja na cestama u Bosni i Hercegovini ili drugom zakonskom regulativom vezanom uz sigurnost
saobraćaja na cestama i to: postavljena saobraćajna signalizacija na cesti, tehnička ispravnost vozila, kvalifikovanost i sposobnost vozača, prilagođenost brzine stanju na cesti i vremenskim prilikama, poštujući princip da zaustavni put odgovara putu preglednosti - upravitelj ceste dužan je nadoknaditi štetu, ako je šteta nastala zbog nedostataka na cesti.
''Za ostvarivanje prava iz stava 1. ovog člana nedostatak na cesti u postupku dokazivanja štete mora utvrditi komisija sačinjena od predstavnika upravitelja ceste, nadležnog MUP-a i preduzeća koje je ugovorilo održavanje ceste. Ista komisija će utvrditi da li je otklanjanje tog nedostatka upravitelj predvidio Planom i
programom održavanja cesta i ugovorio ili izvođaču radova naložio da otkloni te nedostatke, u skladu sa Pravilnikom o održavanju cesta i dinamičkim planom. Ukoliko je upravitelj planirao i ugovorio ili naložio otklanjanje utvrđenog nedostatka, nadoknadu štete iz stava 1. ovog člana upravitelj može tražiti od preduzeće sa kojim je ugovorio održavanje ceste, sanaciju ili rekonstrukciju, ako je šteta nastala zbog propuštanja blagovremenog i kvalitetnog izvršenja ugovorenih radova'', stoji u Zakonu.
Korisnik ceste, odnosno organ sigurnosti saobraćaja koji je utvrdio nedostatak na cesti, koji je uzrokovao ili bi mogao uzrokovati štetu korisnicima ceste dužan je bez odlaganja o opasnosti na cesti na najbrži mogući način obavijestiti upravitelja ili dežurnu službu preduzeća koje održava ceste.
Za vozače je važno znati da prvenstveno trebaju podnijeti prijavu štete, zajedno sa svim relevantnim dokazima, uključujući fotografije oštećenja na cesti i prijavu saobraćajne nezgode, nadležnim organima.
Ko upravlja cestama i ko je zadužen za njihovo održavanje?
Lokalnim cestama u Tuzli upravlja Grad Tuzla. Lokalne ceste su one koje povezuju naselja unutar grada, a također omogućavaju pristup manjim područjima, naseljima i imanjima. Ove ceste nisu u nadležnosti kantonalnih ili federalnih institucija, već su u nadležnosti grada, koji je odgovoran za njihovo održavanje, rekonstrukciju i infrastrukturu.
Magistralnim cestama u Tuzlanskom kantonu, kao i u cijeloj Federaciji Bosne i Hercegovine, upravljaju Ceste Federacije BiH. Ovo javno preduzeće je nadležno za: planiranje, građenje, rekonstrukciju i održavanje magistralnih cesta, postavljanje i održavanje saobraćajne signalizacije, sigurnost saobraćaja na magistralnim putevima.
Kada je riječ o 2025. godini, ovo preduzeće nema javno dostupan plan ulaganja vezanih za rekonstrukciju i obnovu cesta.
Regionalnim cestama upravlja Direkcija regionalnih cesta TK. Ovo preduzeće trenutno upravlja sa 335,12 km regionalnih cesta od čega su 316,40 km ceste sa asfaltnim zastorom, a 18,72 km ceste sa makadamskim zastorom.
Mnoge od regionalnih cesta ne zadovoljavaju kriterije propisane za regionalne ceste u pogledu širine kolovoza, tipa kolovozne konstrukcije, te u pogledu voznodinamičnih karakteristika, saobraćajne signalizacije, objekata i dr.
''Naročito regionalne ceste koje su Odlukom Vlade Federacije BiH, prekategorisane iz lokalnih u regionalne. U narednom periodu bit će potrebno uložiti mnogo sredstava da bi se te ceste dovele u stanje koje zadovoljava kriterije regionalnih cesta'', navedeno je u Planu rada za 2025. godinu, a u tabeli ispod taksativno su prikazana planirana ulaganja u ovoj godini kada su u pitanju regionalne ceste na ovom području.
Građani Tuzlanskog kantona zahtijevaju hitnu i konkretnu reakciju nadležnih, ne samo u sanaciji postojećih oštećenja, već i u usvajanju dugoročnih planova za održavanje cesta. Samo adekvatnim i pravovremenim investicijama u infrastrukturu moguće je spriječiti daljnje probleme i osigurati sigurnost na cestama, što je od ključne važnosti za sve učesnike u saobraćaju.