Zadnjih dana veoma je aktuelna tema pojave polarnog vrtloga i njegovog uticaja na vrijeme u Evropi.

Nakon navoda o tome šta je polarni vrtlog i kako utječe na vrijeme u Evropi, oglasio se i bh. meteorolog Nedim Sladić.
Na svom Facebook profilu dao je detaljno objašnjenje o ovom fenomenu, te istakao kako nema razloga za brigu.
''Svake godine početkom kalendarske jeseni na cca. 30 kilometara visine formira se polarni vrtlog, odnosno polarna ciklona ispunjena vrlo hladnim zrakom. Ovo je posljedica smanjenja ugla Sunca, a samim tim i manjeg zagrijavanja kratkovalnim zračenjem polarnih područja pa je najviše izražen početkom godine kada ova područja su u potpunom mraku'', saopštio je Sladić.
Istakao je da ova pojava obično prestaje početkom proljeća.
Objasnio je da je polarni vrtlog takav da se ponaša poput hobotnice koja je zarobila svoje pipke u sebe - drugim riječima, ne dozvoljava njihovo opružanje. Mlazna struja je tada prilično ravna, bez većih vijuganja. Hobotnica sa uvučenim pipcima dozvoljava velikom dijelu kontinenta da ostane pošteđen velikih hladnoća.
''Zamislimo teglu u kojoj je sabijen zrak pod pritiskom na koji je stavljen poklopac. Poklopac se ovdje ponaša upravo kao naša mlazna struja - drži kompresirani zrak. Ali, kao što smo mogli i vidjeti, ovaj poklopac lagano i povremeno popusti usljed okolnih faktora te iz njega tek procuri hladniji zrak u troposferu. Ipak, važno je zapamtiti - disintegrisanje polarnog vrtloga nije garancija da će hladniji zrak se preliti preko naših područja'', zaključio je Nedim.
Vezani članak