Snijeg koji je padao prethodnih dana zadržavao se na kontejnerima, a vanjske jedinice klima uređaja su se ledile.

Bez reakcije nadležnih: Stanovnici Donje Jablanice i Zlata borave u kontejnerima koji prokišnjavaju
Foto: Screenshot

Područje Jablanice najviše je stradalo u nezapamćenim poplavama koje su pogodile Federaciju prije više od 15 mjeseci.

U Donjoj Jablanici i Zlatama život je izgubilo 19 ljudi. Danas dio ljudi koji su preživjeli boravi kod svojih, dok je osam porodica smješteno u kontejnerskom naselju u Jablanici.

Nisu zadovoljni odnosom općinskih službi prema njima. Ističu, najveću pomoć primaju od međunarodnih institucija, piše Federalna.

Snijeg i kiša koji padaju proteklih dana stvorili su dodatne probleme stanovnicima Donje Jablanice i Zlata koji su smješteni u kontejnerskom naselju. Dodatan problem stvara im to što su kontejneri počeli prokišnjavati.

Snijeg donio nove probleme

Humija Afradžan, koja je ostala bez svog doma u katastrofalnim poplavama prije više od godinu, jedna je od stanovnica kontejnerskog naselja u Jablanici. Sa sinovima i suprugom tu živi, a danas nam priča s čim su se suočavali proteklih dana:

"Tri dana je konstantno kapalo. Stavljala sam peškire, mijenjala ih jer dijete nije moglo spavati. Nakon toga su došla dvojica majstora koji su to popravili. Sad više ne pušta kišu. Sve je uredu", kazala je.

"Kad je bio onaj mokri snijeg, noću nam počelo kapati pored plafonjere, iznad frižidera, električnog šporeta pa smo morali sve pogasiti. Muž je izašao i skidao snijeg sa kontejnera. Kad je skinuo, manje je kapalo, a do jutra je skroz prestalo", govori mještanka Donje Jablanice Mersiha Begović.

Loša komunikacija s Općinom

Klime rade neprestano jer ako se ugase, kontejneri se odmah rashlade. Za dodatno grijanje koriste grijalice. Kako ističu, prije zime niko od nadležnih nije prekontrolisao stanje smještaja u kontejnerima.

Snijeg koji je padao prethodnih dana zadržavao se na kontejnerima, a vanjske jedinice klima uređaja su se ledile. Komunikacija s općinskim službama je loša, pričaju. Niko ne dolazi u posjetu niti ih pita šta je kome potrebno.

"Dođu nam donatori, svaka im čast i hvala im, ali oni trebaju pitati šta smo dobili i šta nama treba. Prošli put se desilo da je gospođa obećala ugao, a oni nam dovezli dva kreveta za djecu", kaže Adil Begović, mještanin Donje Jablanice.

"Nismo zadovoljni od samog početka. Dugo smo čekali da nam daju ključeve, sad kad se pojavila voda, dugo se čekalo da se popravi. Na svoju smo ruku popravili da ne propušta, da se imamo gdje smjestiti", ističe Mersiha Begović.

A izgradnja stambenih objekata u Donjoj Jablanici je obustavljena zbog loših vremenskih prilika. Na mjestu odakle su uklonjene kuće uništene u poplavama niknut će novo naselje za 16 obitelji.

"Radi se i ide sve po planu, ali nije uredu što će dole doći ljudi koji nisu bili u poplavama. To se dešava", navodi Adil Begović.

"Imaju u planu neke dvije zgrade ovdje. Mi smo na spisku. Nadamo se da će biti bolje. Samo da zima prođe", dodaje Humija Afradžan.

Uprkos trenutačnoj situaciji, optimistični su i vjeruju kako će što prije početi izgradnju kuća uz pomoć sredstava Evropske unije te da će već iduću zimu dočekati pod vlastitim krovom.