Politička scena u Bosni i Hercegovini nikada nije bila bez tenzija, preokreta i neizvjesnosti, ali posljednji politički potezi dodatno su uzburkali atmosferu i unijeli novi val nestabilnosti.

ANKETA: Šta građani Tuzle misle o trenutnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini?
Foto: Tuzlanski.ba | Građani o politici

U posljednjih nekoliko sedmica dogodili su se ključni preokreti koji su uzdrmali odnose među političkim akterima.

Jedan od najvažnijih događaja svakako je odluka Trojke da raskine koaliciju sa SNSD- om, čime se otvorilo pitanje daljnjeg funkcionisanja vlasti na nivou Bosne i Hercegovine.

Paralelno s tim, Demokratska fronta (DF) i Stranka demokratske akcije (SDA) aktivno zagovaraju smjenu ministra vanjskih poslova Elmedina Konakovića, dok predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ne bira riječi kada su u pitanju njegovi politički protivnici. Ne treba izostaviti ni da je Nenad Nešić, kao ministar sigurnosti, uhapšen zbog sumnje na milionsku korupciju te se trenutno nalazi u pritvoru.

[instagram]https://www.instagram.com/p/DFpV3ApIzn2/[/instagram]

Kraj januara obilježen je i usvajanjem dva evropska zakona, na koja se dugo čekalo, a koja su istovremeno postala oružje u političkim obračunima vladajućih stranaka. No, najveći izazovi tek slijede – odnosi među partnerima u vlasti i dalji evropski put BiH.

Odnosi među političarima i strankama uveliko su se preselili i društvene mreže, gdje se gotovo svakodnevno odvijaju ratovi saopštenjima, uvredama i optužbama.

Kako bismo stekli bolji uvid u to kako građani doživljavaju trenutnu političku situaciju, istražili smo njihova mišljenja i saznali šta najviše zamjeraju političarima.

Većina građana Tuzle uglavnom je nezadovoljna trenutnom političkom situacijom i najčešće su je okarakterisali terminom "nikakva".

"Pa kao i svi građani, cijene nam odoše, evo i karte kod djece. Katastrofa", "Nikakva, nemam ja riječi negativnih dovoljno da kažem", "Grozna. Nikakva", kažu građani sa kojima smo razgovarali.

/ Anketa

Kako biste vi opisali trenutnu političku situaciju u BiH?
Rezultati

Zanimljivo je da pojedini građani smatraju kako treba mijenjati narod da bi se promijenila i sama vlast.

"Treba narod promijeniti, a ne vlast. Jer narod je birao vlast. A ove ne možete promijeniti", ističu građani.

Građani svjedoče neprekidnom nadmetanju političara u međusobnim napadima, dok su konkretni potezi za poboljšanje ekonomskih i životnih uslova i dalje u drugom planu.

Ono što se najviše zamjera političarima jeste što ne vode računa o onima o kojima bi trebali brinuti. Mladi su u drugom planu iako građani smatraju da bi trebalo priliku dati njima.

"Najviše zamjeramo što ne vode brigu o mladima, ne vode brigu čak ni o onim svojim glasačima kojima su obećali sve a ništa ispunili nisu", "Zamjeram to što jedni te isti dolaze na vlast, treba staviti mlade, mlađe ljude, sposobnije", "Otprilike one nacionalističke osnove na kojima oni postoje, mislim da je to pogubno", ovo su samo neki od stavova onih o kojima bi političari trebali brinuti.

Politička situacija u Bosni i Hercegovini, prema mišljenju mnogih građana, iz godine u godinu postaje sve složenija, neizvjesnija i teža za običnog čovjeka. Umjesto da rade u interesu naroda, političari se, kako kažu građani, sve više udaljavaju od stvarnih problema i vode zemlju u sve dublju krizu.

Umjesto rješenja, svakodnevno svjedočimo novim političkim sukobima, međusobnim optužbama i beskrajnim prepirkama, dok se ključna pitanja koja utječu na kvalitet života građana ostavljaju po strani.

Umjesto da odgovorno i savjesno obavljaju funkcije na koje su izabrani, mnogi političari izbjegavaju preuzeti odgovornost.

Građani s pravom postavljaju pitanje – dokle više? Hoće li iko preuzeti odgovornost i konačno se posvetiti rješavanju problema koji su od suštinskog značaja za opstanak i budućnost Bosne i Hercegovine?