Poručili su kako Sjedinjene Države i njeni saveznici ne mogu dozvoliti da ove akcije prođu bez reakcije.

Američki kongresmeni: Ne možemo dozvoliti da prođu Dodikove akcije koje potkopavaju mir
Foto: Anadolija

Kongresmeni Jake Auchincloss i Mike Turner, kopredsjedavajući bosanskohercegovačkog kongresnog kluba, poručili su u ponedjeljak kako su "napori Milorada Dodika da razbije Dejtonski mirovni sporazum i potkopa tri decenije krhkog mira na Balkanu duboko zabrinjavajući".

Dodaju da Dodikovo obraćanje Vladimiru Putinu za podršku samo dodatno destabilizuje region, ugrožava suverenitet Bosne i Hercegovine i prkosi vladavini zakona.

Poručili su kako Sjedinjene Države i njeni saveznici ne mogu dozvoliti da ove akcije prođu bez reakcije.

Vezani članak Raspisana centralna potjernica za Dodikom, Stevandićem i Viškovićem

"Kao kopredsjedavajući bosanskohercegovačkog kluba u Kongresu, ostajemo opredijeljeni unapređenju mira i stabilnosti u BiH i nastavit ćemo raditi sa našim evropskim saveznicima na suzbijanju zloćudnog uticaja i podržavanju principa suvereniteta i teritorijalnog integriteta na Balkanu”, stoji u saopštenje kongresmena u vezi sa trenutnom situacijom u Bosni i Hercegovini.

Iako je za Miloradom Dodikom, Nenadom Stevandićem i Radovanom Viškovićem po naredbi Suda Bosne i Hercegovine raspisana potjernica, ne prestaje se sa urušavanjem ustavnog poretka BiH. 

Vlada Republike Srpske zadužila je Ministarstvo unutrašnjih poslova RS-a da izradi prijedlog zakona po kojem će u buduće MUP RS-a obavljati poslove granične kontrole.

Tako se nastavlja vršiti pritisak na uposlenike SIPA-e, Suda i Tužilaštva BiH i VSTV-a koji imaju prebivalište u tom entitetu da pređu u institucije RS te im je dat rok do 19. marta.