Delegat Kemal Ademović (NiP) upozorio je na političke blokade i manipulacije koje, kako tvrdi, ugrožavaju rad državnih institucija.

Kemal Ademović, član Kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH i predstavnik Naroda i pravde (NiP), danas je upozorio na, kako je naveo, politički inženjering koji koči rad državnih institucija.
Posebno je istakao blokade i manipulacije procedurama koje otežavaju funkcionisanje vlasti, te ocijenio da bi trenutna politička kriza mogla potrajati sve do narednih općih izbora.
Na početku svog izlaganja, Ademović je reagovao na izjave pojedinih opozicionih predstavnika, a naročito delegata Džemala Smajića, koji su kritikovali političku "Trojku" zbog formiranja vlasti sa SNSD-om i Miloradom Dodikom nakon izbora 2022. godine.
"To je spin koji želim razbiti. Tada je SNSD imao četiri delegata u Domu naroda, što omogućava dvostruki mehanizam blokade – jedan se koristi kroz kvorum, a drugi tokom sjednice kada četiri delegata iz RS-a mogu oboriti bilo koju tačku dnevnog reda", objasnio je Ademović.
Ademović je ukazao i na kontradiktorne stavove dijela opozicije, navodeći da se sada osporava učinkovitost dva opoziciona delegata iz RS-a, iako se ranije tvrdilo da bi i jedan bio dovoljan za pokretanje promjena.
"Danas slušamo kako dva delegata nisu dovoljna, a nekad se tvrdilo da bi jedan bio. To je klasičan spin", poručio je.
Posebno je kritikovao predsjedavajućeg Doma naroda Nikolu Špirića, optuživši ga za zloupotrebu Poslovnika s ciljem blokiranja rada institucija. Prema Ademoviću, Špirić je onemogućio održavanje hitne sjednice Doma naroda, iako je njen zahtjev upućen još 24. aprila, a sjednica do danas nije zakazana.
"Poslovnik kaže da se hitna sjednica mora zakazati u roku od tri dana. Špirić to tumači kako njemu odgovara. Kolegij nije zauzeo stav jer imamo različita tumačenja, ali kad to ne učini kolegij, onda to mora učiniti Dom. Međutim, Špirić nikad nije dozvolio da Dom odlučuje o tumačenju te odredbe", ističe Ademović.
Posebno je problematizovao zakon o VSTV-u, za koji još nije pribavljeno mišljenje Ustavnopravne komisije, a zakon o sudu se pokušava brzo progurati jer će se naći na sjednici Vijeća ministara 27. maja, dva dana prije najavljene sjednice Doma naroda.
"Ni zakon o VSTV-u nema mišljenje Venecijanske komisije jer Ministarstvo pravde nije zatražilo njegovo hitno razmatranje. Rokovi su izgubljeni, a istovremeno se vrši pritisak zbog evropskih rokova, pa se stvara lažna hitnost", rekao je Ademović.
Upozorio je i na širu političku blokadu u Vijeću ministara, gdje, kako tvrdi, predsjedavajuća Borjana Krišto (HDZ BiH) odbija pokrenuti proceduru imenovanja novog ministra sigurnosti.
"Dakle, blokade dolaze i od SNSD-a i od HDZ-a. U takvoj situaciji je vrlo izvjesno da bi ova kriza mogla potrajati do narednih izbora. Pokušaji da se napravi nova većina traju skoro svakodnevno, ali se to efikasno blokira", zaključio je Ademović.