Četvrtak, 18. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Visoka moda, a niske plaće: Vlasnici fabrika u BiH od jedne bluze mogu platiti radnika!

Preuzmite sliku

Tvornice širom BiH proizvode robu za neke od vodećih svjetskih modnih marki. Dok komadi garderobe po buticima širom svijeta koštaju po nekoliko stotina ili hiljada eura, radnici u tekstilnoj industriji su među najmanje plaćenima i često im primanja ne pokrivaju ni osnovne životne potrebe.

Vlasnici i direktori tvornica rado se hvale otvaranjem novih radnih mjesta kao i ugovorima sa svjetskim partnerima, ali, po pravilu, nikada u javnosti ne govore o visinama plaća.

Jedan od rijetkih koji je prekršio ovaj „zavjet šutnje“ je Obradin Božić, zamjenik direktora u tvornici „Kristin Mod“ iz Lopara, koja zapošljava 65 radnika i traga za još 20, piše biznisinfo.ba.

On je novinarima kazao da su plaće radnicama u ovoj fabrici 500 KM. Istovremeno se pohvalio da rade za francuske modne kuće kao što su „Tara Jarmon“, „Antonele“, „Karol“ i druge.

Na internet stranici modne kuće „Tara Jarmon“ vidi se da, naprimjer, kaputi i jakne koštaju u prosjeku oko 400 eura, bluze i suknje se kreću do 100 do 300 eura itd.

Drugim riječima, samo od jednog prodanog predmeta može se isplatiti više od jedne radničke plaće. Naravno, ne ide sav novac vlasniku tvornice, jer vjerovatno najveći postotak uzima strani partner.

Bez obzira na to, radnici s pravom smatraju da njihov rad vrijedi mnogo više. Vlasnici tvornice koriste tešku ekonomsku situaciju, visoku stopu nezaposlenosti, ali ujedno i radničku neorganiziranost i nisku svijest o radničkim pravima.

S druge strane, sve češće se pojavljuju kompanije koje tvrde da ne mogu naći dovoljno radnika. Iako se to u javnosti ne želi kazati, uglavnom je riječ o tome da radnici odlaze zbog niskih primanja i loših uvjeta rada.

U nekim drugim granama industrije, naprimjer u tvornicama namještaja, neke firme već nude znatno više plaće kako bi privukle radnike.

Npr, firma „Sinkro” u januaru je raspisala oglas za 50 radnika uz početnu plaću od 800 KM (neto), što je otprilike na razini prosječne plaće u državi.

Ostaje za vidjeti hoće li plaće u tekstilnoj, ali i metalnoj industriji u BiH pratiti razvoj firmi koje su u ekspanziji i koje svoje proizvode dobro naplaćuju na svjetskom tržištu. (Tuzlanski.ba)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje