Od Gorana i Beckera, te Rumble in the Jungle do… Leicestera? Najveće sportske bajke u historiji! (FOTO)

I dok Leicester nezadrživo grabi prema naslovu prvaka u Engleskoj, prisjetimo se ponajvećih poduhvata u svijetu sporta…

• niki-lauda-f1-1977
  • NIKI LAUDA OSVOJIO NASLOV SVJETSKOG PRVAKA U F1 1977.

Iako je bio dokazana zvijezda formule iz bogate porodice, priča o Laudinu osvajanju naslova 1977. je fantastična! Austrijanac je zaradio strahovite opekline na licu kada je ostao zarobljen u autu u nesreći 1976., no samo šest sedmica kasnije vratio se na stazu. Te je godine ispustio naslov za samo jedan bod, ali 12 mjeseci kasnije ga je osvojio.

• boris-becker-wimbledon
  • BORIS BECKER OSVOJIO WIMBLEDON 1985.

Kao 17-godišnjak nije bio nositelj i samo koju sedmicu ranije osvojio je svoj prvi turnir – Queen's. Pobijedio je Kevina Currena, koji je izbacio iz turnira Johna McEnroea, te postao prvi nepostavljeni igrač, prvi Nijemac, te najmlađi u historiji osvajač Wimbledona.

• goran-ivaniševic-wimbledon
  • GORAN IVANIŠEVIĆ OSVOJIO WIMBLEDON 2001.

Goran je bio 125. na ATP listi prije turnira i ušao je s pozivnicom. Tri je puta gubio finala, a te godine nitko od njega nije očekivao velik rezultat. No, on se dogodio…

• zambia-african-cup-of-nations
  • ZAMBIJA OSVOJILA AFRIČKI KUP NACIJA 2012.

Zambija je bila velik autsajder kad je osvojila svoju prvu titulu, ispred favorizirane Obale Bjelokosti na jedanaesterce. Herve Renardova ekipa bila je prva u grupi, pa je izbacila Sudan, pa Ganu, na putu do finala. S Obalom Slonovače bilo je 0:0 u 120 minuta, a Gervinho je jedini promašio s bijele tačke… A cijeli je trijumf bio inspiriran tragedijom iz 1993. kada je cijela ekipa Zambije poginula u avionskoj nesreći.

• kaiserslautern-bundesliga-1998
  • KAISERSLAUTERN OSVOJIO BUNDESLIGU 1998.

Kaiserslautern je postao prva ekipa u historiji Bundeslige koja je postala prvak u sezoni kad je ušla u 1. ligu! U prvoj utakmici sezone pobijedili su prvaka Bayern, a do kraja su izgubili samo četiri utakmice.

• manchester-united-1968
  • MANCHESTER UNITED OSVOJIO KUP PRVAKA 1968.

Samo deset godina nakon minhenske tragedije i pada aviona u kome su život izgubila osmorica igrača Uniteda, Matt Busby predvodio je crvene vragove do europskog trona prvi put u historiji. U polufinalu je United pobijedio Real, a u finalu na Wembleyu Benficu sa 4:1, pri čemu je jedan od preživjelih u nesreći Bobby Charlton zabio dva gola.

• usa-hockey-olympic
  • SAD OSVOJIO OLIMPIJSKO ZLATO U HOKEJU NA LEDU 1980.

Američka je momčad bila sastavljena od amatera i igrača s koledža, pa je njihova pobjeda nad SSSR-om, koji je imao četiri uzastopna zlata i dominirao tim sportom 16 godina, nazvana ‘Čudo na ledu‘. Na Igre su Amerikanci došli kao sedma ekipa svijeta, u zadnju su trećinu ušli s 2:3, ali Mark Johnson i Mike Eruzione zabili su za senzacionalnih 4:3.

• greece-euro-2004
  • GRČKA OSVOJILA EURO 2004.

Grčka je iznenadila sve, pobijedila je u finalu domaćina Portugal s 1:0, a Otto Rehhagel na EP je odveo ekipu bez velikih očekivanja. Grci su završili drugi u skupini, a onda je krenuo nokaut pohod: padali su Francuska, Češka, pa Portugal.

• muhamed-ali-rumble-in-the-jungle
  • ALI POBIJEDIO THE RUMBLE IN THE JUNGLE

Nakon trogodišnje suspenzije i oduzimanja naslova jer je odbio ići u rat u Vijetnam, Muhammed Ali vratio je titulu 1974. pobijedivši Georgea Foremana.

• notingham-forest-1977
  • NOTTINGHAM FOREST EUROPSKI PRVAK

Oni koji vjeruju da je Leicester ove sezone najnevjerojatnija priča u historiji engleskog nogometa, neka se sjete ekipe Briana Clougha, onog Nottingham Foresta s kraja 70-ih. Preuzeo je klub pri dnu 2. lige, uveo ga u prvu 1976./77., odmah postao prvak, a sezonu kasnije osvojio i Kup prvaka! Nevjerojatno!

• merk-edmondson-australian-open
  • MARK EDMONDSON OSVOJIO AUSTRALIAN OPEN 1976.

Ušao je u turnir kao 212. teniser svijeta, a bivši čistač prozora ušao je na Australian Open tako što je osvojio Tasmanian Open. Bio mu je to jedini Grand Slam naslov u karijeri i i danas je rekorder kao najniže rangirani igrač koji je osvojio neki Grand Slam!

• denmark-euro-199
  • DANSKA OSVOJILA EURO 1992.

Danska je imala malo više od sedmicu dana da se pripremi za Euro 1992. nakon što je Jugoslavija suspendirana zbog rata. Danci su u kvalifikacijskoj skupini završili iza SFRJ, a mjesec dana kasnije iznenadili su Francusku, pa u polufinalu Holandiju, pa u finalu Njemačku s 2:0, te osvojili naslov.

• hellas-verona-1985
  • HELLAS VERONA OSVOJILA SERIE A 1985.

U godini u kojoj su suci dodjeljivani samo za po jednu utakmicu, zbog reformi nakon skandala namještanja utakmica, mala je Hellas Verona osvojila svoj jedini Scudetto. Dok su u ostalim klubovima igrali Michel Platini, Zibi Boniek i Paolo Rossi za Juventus, Socrates za Fiorentinu, Zico za Udinese i Diego Maradona za Napoli, Verona je sezonu počela pobjedom nad Maradoninim Napolijem, a završila je kao prvak sa 43 boda i samo 42 gola u 30 kola! (Goal.com)