IBA je već ranije izgubila nadležnost nad organizacijom bokserskih turnira na Olimpijskim igrama zbog upravljačkih problema unutar organizacije.

Međunarodna bokserska organizacija (IBA) najavila je pravne korake protiv Međunarodnog olimpijskog odbora (MOO) nakon odluke kojom je IBA-i oduzeta nadležnost nad organizacijom bokserskih turnira na Olimpijskim igrama u Parizu 2024.
Razlog za ovaj potez leži u odluci MOO-a da dozvoli nastup Alžirki Imane Khelif i Tajvanki Lin Yu-ting u ženskoj konkurenciji, uprkos njihovoj prethodnoj suspenziji od strane IBA-e.
Kako navode iz IBA-e, obje bokserke su bile diskvalifikovane sa svjetskog prvenstva jer su, navodno, pale na testiranju za utvrđivanje spola. No, MOO je ipak omogućio njihovo takmičenje i osvajanje zlatnih medalja, što je izazvalo reakciju IBA-e.
IBA je već ranije izgubila nadležnost nad organizacijom bokserskih turnira na Olimpijskim igrama zbog upravljačkih problema unutar organizacije, nakon čega je MOO preuzeo vođenje olimpijskog bokserskog turnira.
U saopćenju objavljenom u ponedjeljak, IBA naglašava kako njihovi postupci imaju pravnu osnovu te da su se pozvali na izvršnu uredbu američkog predsjednika Donalda Trumpa o ograničavanju učešća transrodnih osoba u ženskom sportu.
"Smatramo da je ova odluka MOO-a ugrozila integritet ženskih takmičenja i bokserskog sporta", stoji u saopćenju IBA-e, koja planira podnijeti službenu žalbu švicarskim pravosudnim organima zbog MOO-ovih postupaka na Olimpijskim igrama u Parizu.
Osim toga, slični pravni postupci bit će pokrenuti u Francuskoj i SAD-u, s ciljem osporavanja odluka MOO-a i zaštite, kako tvrde iz IBA-e,"rodne ravnopravnosti u boksu".
Predsjednik IBA-e Umar Kremljov poručio je da je cilj organizacije osigurati fer uslove za takmičarke u boksu te pozvao druge sportske federacije da slijede njihov primjer.
"Naše akcije su usmjerene na očuvanje integriteta ženskog sporta. Nalazimo se u jedinstvenoj poziciji da se pozabavimo ovim pitanjem i zaštitimo prava naših sportista", izjavio je Kremljov.
Iako su Khelif i Lin bile predmet sporne odluke, nijedna od njih nije zvanično klasifikovana kao transrodna osoba.