Čudo od djeteta: Pomeo seniorsku konkurenciju i sa 13 godina postao evropski prvak

Mladi Ukrajinac Oleksij Sereda ispisao je historiju. Sa svega 13 godina i sedam mjeseci postao je prvak Evrope u skokovima u vodu s 10-metarske platforme. Oborio je tako rekord Toma Daleyja, koji je evropsko zlato osvojio s 13 godina i 10 mjeseci 2008. godine.

Sereda je slavio ispred Benjamina Auffreta te Ruslana Ternovoja, i to vrlo uvjerljivo – s čak 14, odnosno 43 boda prednosti.

Recimo i da je u sinhroniziranim skokovima s 10-metarske platforme s Olegom Serbinom osvojio srebrenu medalju, a zlato im je izmaklo za svega četiri boda.

Sereda je prije samo tri sedmice zauzeo četvrto mjesto na Svjetskom prvenstvu u korejskom Gwangjuu.

Njegov je cilj nastup na Olimpijskim igrama, na kojima će iduće godine imati pravo nastupa jer će napuniti 14 godina, koliko je minimalno potrebno za nastup. (Dnevnik.hr)