Umjesto njih, u finale se vraća Middlesbrough, koji će se za mjesto među elitom boriti protiv Hull City-a.

Southampton kažnjen i izbačen iz play-offa nakon špijunaškog skandala
Foto: Screenshot

Veliki skandal potresa engleski fudbal nakon što je Southampton F.C. izbačen iz play-offa za ulazak u Premier ligu zbog špijuniranja protivničkih klubova tokom sezone Championshipa.

Odlukom EFL-a, Southampton je ostao bez prilike da igra u finalu play-offa na Wembley Stadium, utakmici koja se često naziva "najbogatijom na svijetu" zbog ogromnih prihoda koje donosi plasman u Premier ligu. Umjesto njih, u finale se vraća Middlesbrough, koji će se za mjesto među elitom boriti protiv Hull City-a.

EFL je utvrdio da je Southampton neovlašteno pratio treninge Oxford United., Ipswich Town i Middlesbrougha, čime je prekršio pravila o sportskom integritetu i dobroj vjeri među klubovima, piše BBC.

Osim izbacivanja iz play-offa, Southampton je kažnjen i oduzimanjem četiri boda za narednu sezonu Championshipa. Klub je priznao optužbe, ali je najavio žalbu uz tvrdnju da je kazna prestroga.

Posebnu pažnju izazvali su detalji incidenta uoči polufinala protiv Middlesbrougha. Prema navodima BBC-ja, pripravnik-analitičar Southamptona William Salt navodno je snimao trening protivničkog tima mobilnim telefonom sa uzvišenja u blizini trening centra Rockliffe Park.

Izvori tvrde da je nosio slušalice i moguće uživo prenosio trening putem video poziva. Kada mu je prišao član stručnog štaba Middlesbrougha, odbio je otkriti identitet, obrisao dio sadržaja s telefona i pobjegao prema obližnjem golf klubu, gdje se presvukao prije nego što je napustio lokaciju.

Fotograf Middlesbrougha uspio ga je fotografisati, a klub je potom slučaj prijavio EFL-u.

Middlesbrough je pozdravio odluku lige, poručivši da ona šalje jasnu poruku o važnosti sportskog integriteta i poštenog ponašanja u fudbalu.

Finale play-offa trebalo bi biti odigrano u subotu, dok se čeka ishod žalbe Southamptona koja bi mogla dodatno zakomplikovati situaciju.