Frankfurt nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca osvojio trofej Evropske lige

Fudbaleri Frankfurta pobjednici su UEFA Evropske lige za sezonu 2021/22.

Njemački tim je na Ramon Sanchez-Pizjuan stadionu u Sevilli do evropskog trofeja, prvog nakon 1980. godine, stigao preko Glasgow Rangersa i to nakon penal – drame. Poslije 90 minuta igre bilo je 1:1, a kako u produžecima mreže nije bilo pogodaka, pobjednika finala odlučilo je izvođenje penala.

Mreže su mirovale u prvom poluvremenu, a na pogodak se čekalo do 57. minute. Poveo je Rangers golom Ariba.

Na odgovor Frankfurta nije se dugo čekalo. Borre je u 69. minuti donio izjednačenje njemačkom predstavniku.

Nakon 90 minuta, ali i dodatnih 30 u produžecima golova nije bilo pa su pobjednika odlučili penali.

Svih pet udaraca sa 11 metara u gol su pretvorili igrači Frankfurta, a ključni trenutak dogodio se u četvrtoj seriji kada Aaron Ramsey nije iskoristio jedanaesterac.

Utakmicu je sudio Slovenac Slavko Vinčić, asistirali su mu sunarodnjaci Tomaž Klančnik i Andraž Kovačić, dok je četvrti arbitar bio Srđan Jovanović.

Pobjednik Evropske lige rezervisao je kartu za nastup u Ligi prvaka naredne sezone.