Francuzi idu kući: Švicarska nakon penala izbacila Svjetske prvake

Reprezentacije Francuske i Švicarske su u okviru 1/8 finala Europskog prvenstva nakon 120 minuta remizirali 3:3, a nakon penala slavili su Švicarci 5:4.

Švicarska je uspjela iznenaditi Francuze na početku i stigla u vodstvo golom Harisa Seferovića u 15. minuti.

Nastavili su Švicarci biti opasni, a u 55. minuti imali su šansu da možda i riješe utakmicu. Glavni sudija je dosudio penal za Švicarsku, a udarac sa 11 metara Rodrigueza odbranio je Lorris.

To kao da je dalo krila Francuskoj i za samo dvije minute su preokrenuli rezultat. Benzema je u 57. i u 59. minuti pogađao mrežu Švicaraca.

Jedan od najljepših golova na Euru postiže Pogba u 75. minuti kada je odmjerenim udarcem sa 30 metara pogodio rašlje gola.

• Činilo se da je sve gotovo, ali potom ekipa Sarajlije Petkovića pokazuje svoj kvalitet.

Prvo u 81. minuti Seferović vraća svoj tim u igru golom glavom, da bi nevjerovatan povratak i produžetke donio Dinamov Gavranović lijepim pogotkom u 90. minuti.

U produžecima nije bilo golova i uslijedili su penali.

Za Švicarce su pogađali Gavranović, Schar, Akanji, Vargas i Mehmedi.

Sigurni u redovima Francuske bili su Pogba, Giroud, Thuram, Kimpembe, dok je udarac Mbappea sjajno odbranio Sommer.

Švicarska će u 1/4 finalu igrati protiv Španije koja je danas savladala Hrvatsku nakon produžetaka 5:3.

Sutra su na rasporedu preostale dvije utakmice 1/8 finala. Od 18 sati igraju Engleska i Njemačka, a u 21 sat Švedska i Ukrajina.