Topnici su posljednji put prvaci bili 2004. godine u čuvenoj sezoni bez poraza.

Arsenal je nakon 22 godine postao prvak Engleske
Foto: Arsenal

Nakon 22 godine čekanja, Arsenal je ponovo osvojio titulu prvaka Engleske.

Londonski klub je do 14. naslova prvaka stigao kolo prije kraja sezone, nakon što je stekao nedostižnu prednost od četiri boda u odnosu na drugoplasirani Manchester City.

Arsenal se ovom titulom dodatno učvrstio na trećem mjestu vječne liste prvaka Engleske, iza Manchester Uniteda i Liverpoola, koji imaju po 20 osvojenih titula.

Topnici su posljednji put prvaci bili 2004. godine u čuvenoj sezoni bez poraza, a zanimljivo je da su čak 12 puta završavali kao viceprvaci Engleske.

Do večerašnjeg raspleta najviše je doprinio AFC Bournemouth, koji je na svom terenu remizirao sa Manchester Cityjem rezultatom 1:1 u okviru pretposljednjeg, 37. kola Premier Lige.

Domaći tim poveo je u 39. minuti preko Eli Juniora Kroupija, nakon asistencije Adriana Trufferta, dok je tračak nade gostima donio Erling Haaland golom u petoj minuti sudijske nadoknade.

Ipak, City nije uspio doći do potpunog preokreta, pa su igrači i navijači Arsenala već večeras mogli početi veliko slavlje povodom prve titule prvaka Engleske nakon više od dvije decenije.