Nakon velikog preokreta košarkaši BiH savladali Češku u Skenderiji

Košarkaši BiH i Češke večeras su u Skenderiji odigrali meč prvog kola grupe F kvalifikacija za SP 2023. Nakon preokreta slavili su izabranici Vedrana Bosnića rezultatom 97:90. Na tribinama je susret pratilo oko 4.000 navijača.

Susret su bolje otvorili gosti, pa je prva četvrtina okončana rezultatom 17:23. U nastavku Česo nastavljaju sa sjajnom igrom, a Atić, gegić, Musa nisu imali rješenja za gostujuće šuteve za tri poena pa je prvo poluvrijeme okončano rezultatom  44:56. Češka je u prvih 20 minuta ubacila čak 11 trojki.

U drugom poluvremenu na teren izlaze preporođeni Zmajevi, koji sa sjajnom serijom uspjevaju anulirati prednost te okonćati treći period sa vodstvom od 75:67.

U posljednjoj dionici sjajni Gegić, Musa, Halilović i društvo uspijevaju sačuvati stečenu prednost do kraja, pa je BiH zabilježila prvu i izuzetno važnu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo (97:90).

Ranije danas odigran je prvi meč naše grupe, a Litvanija je sa 89:69 na svom terenu pobijedila Bugarsku.

Svjetsko prvenstvo će se 2023. godine održati u Indoneziji, Filipinima i Japanu.

Za tri dana košarkaši BiH gostuju u Bugarskoj.

BiH – Češka 97:90 (17:23, 27:33, 31:11, 22:23)

BiH: Atić 7, Gegić 20, Halilović 12, Roberson 11, Sulejmanović 15, Čampara, Delalić, Kamenjaš 7, Lazić 2, Musa 21, Penava, Vrabac.

Češka: Bohačik 10, Peterka 14, P.Bohačik 4, Sehnal 14, Jelinek 31, Pekerek, Kyzlink 13, Kovar, Palyza 2, Pursl, Sirina, Vyoral.