Iako je bio vrhunski sportista, nije robovao strogim režimima života izvan terena. Bio je poznat kao čovjek koji je volio provoditi vrijeme s prijateljima, uz kafu, cigarete ili dobru priču.

Danas je 71 godina od rođenja Mirze Delibašića Kinđeta - genija jugoslovenske košarke
Foto: Real Madrid | Mirza Delibašić

Mirza Delibašić, poznat kao jedan od najvećih sportista bivše Jugoslavije i evropske košarke, rođen je 9. januara 1954. godine u Tuzli.

Ovaj legendarni košarkaš ostavio je neizbrisiv trag u historiji sporta i života Bosne i Hercegovine.

Njegov lik i djelo simbol su vrhunskog sportskog duha, ali i skromnosti, pristupačnosti i ljubavi prema svom narodu.

Početak karijere i dominacija u košarci

Legendarni košarkaš Mirza Delibašić, sportista koji je osvojio sve što se moglo osvojiti.

U Tuzli gdje je i rođen, počeo se baviti tenisom i odmah je krenulo šampionski. Bio je pionirski republički prvak Bosne i Hercegovine.

Nakon tenisa, Mirza se definitivno opredijelio za košarku, a 1968. godine postao je član tuzlanske Slobode. Četiri godine kasnije prelazi u sarajevsku Bosnu.

Sa "Studentima" je Kinđe dva puta osvojio naslov prvaka države, jednom Kup tadašnje Jugoslavije, a 1979. godine u Grenobleu, pobjedom u finalu protiv italijanskog Emersona (96:93), i naslov prvaka Evrope.

Za Bosnu je Kinđe odigrao blizu 700 utakmica, postigavši preko 14.000 koševa, da bi potom prešao u slavni madridski Real, gdje je okončao karijeru.

Delibašić je na terenu briljirao svojom elegancijom, preciznošću i košarkaškom inteligencijom, zbog čega je stekao nadimak "Kinđe".

Reprezentativna karijera

Na reprezentativnom nivou bio je član reprezentacije Jugoslavije, s kojom je osvojio zlato na Svjetskom prvenstvu 1978. u Manili i zlato na Evropskom prvenstvu 1977. godine.

Također, s reprezentacijom je osvojio olimpijsko zlato na igrama 1980. godine u Moskvi. Bio je poznat kao igrač koji je uvijek stavljao tim ispred individualnog uspjeha.

Život i stil izvan terena

Mirza Delibašić bio je poznat po svojoj ljubavi prema životu i hedonističkom pristupu. Uvijek je bio nasmijan, pristupačan i spreman na šalu.

Iako je bio vrhunski sportista, nije robovao strogim režimima života izvan terena. Bio je poznat kao čovjek koji je volio provoditi vrijeme s prijateljima, uz kafu, cigarete ili dobru priču.

Ova strana njegovog karaktera učinila ga je izuzetno voljenim među ljudima, ali je, nažalost, uticala i na njegovo zdravlje.

Mirza je volio Sarajevo i Tuzlu, gradove koji su ga oblikovali i s kojima je bio neraskidivo povezan. Njegov jednostavan, ljudski pristup životu učinio ga je simbolom kako sportskog, tako i životnog uspjeha.

Kasniji period života i naslijeđe

Nakon završetka igračke karijere, Delibašić se povukao iz profesionalnog sporta, ali je ostao aktivan u košarci, postavši trener i sportski radnik. Nažalost, zdravstveni problemi uzrokovani intenzivnim načinom života i posljedicama rata u BiH utjecali su na njegovo zdravlje.

Kinđe je preminuo 8. decembra 2001. godine u Sarajevu, ostavljajući iza sebe neizbrisiv trag.

Danas se njegovo ime s ponosom izgovara u košarkaškim krugovima širom svijeta. Dvorana Mirza Delibašić u Sarajevu nosi njegovo ime, a njegovi uspjesi i doprinos sportu simbol su Bosne i Hercegovine.

Mirza Delibašić nije bio samo vrhunski košarkaš – bio je čovjek velikog srca i duše. 

U očima mnogih, Mirza Delibašić ostaje besmrtan.