Srijeda, 24. Aprila 2024.
Tuzlanski.ba logo

Balkanske zemlje u igrama: Koje smo sve hitove ugostili?

Preuzmite sliku

Brojne svjetski poznate igre dio svoje radnje smjestile su u naš kutak svijeta, a u nastavku pogledajte abecednim redom one najpopularnije.

Iako je balkanska realnost za mnoge njegove stanovnike prilično surova, stranci na nas često gledaju kao na mješovitu nakupinu egzotičnih zemalja punih dobre klope, dobre muzike i ljudi koji su veseli unatoč općoj neimaštini. Pa i nisu previše fulali.

No, malo ko od njih je svjestan da Balkan izvozi i gaming kulturu, a kada je ne izvozi, onda gostuje u mnogim igrama svjetski poznatih developera. Za vas smo tako izdvojili i abecednim redoslijedom popisali one najpopularnije naslove koji su na ovaj ili onaj način ugostili neku balkansku zemlju. Ili bolje rečeno, koje je ugostila neka balkanska zemlja, piše IGN Adria.

Battlefield 2142 (Srbija)

Iako će ovaj kultni FPS krajem godine proslaviti svoj deseti rođendan, i dalje nema problema s punjenjem community servera unatoč činjenici da su mnogi predviđali kako će ga gašenje GameSpy platforme ubiti. Također, jedna od mapa koje ova igra nudi je smještena u futuristički Beograd. Radi se o urbanoj bojišnici koja je dizajnirana na način da potiče pješačke okršaje i ograničava upotrebu teške artiljerije.

Call of Duty: United Offensive (Slovenija)

Dvije godine stariji ali ništa manje popularan do današnjih dana jest i Call of Duty: United Offensive, još jedan legendarni FPS u sklopu kojega se već 12 godina u multiplayeru možemo napucavati po Štanjelu, inače idiličnom slovenskom mjestašcu jugozapadno od Ljubljane.

Colin McRae: Dirt 2 (Hrvatska)

Prva Colin McRae igra koja je izašla poslije smrti škotske legende relija jest DiRT 2 iz 2009. godine koji je na svoj popis egzotičnih lokacija za utrkivanje uz države kao što su Japan, Maroko i Malazija uvrstio i – Hrvatsku. Iako igra ne precizira gdje se tačno utrkujemo, njeno viđenje Hrvatske je sunčano, blatnjavo i prašnjavo. Dakle, klasično velebitsko.

Command & Conquer 3: Tiberium Wars (Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Slovenija, Srbija)

Do današnjeg dana najpoznatija igra koja je uspjela ujediniti dobar dio Balkana jest Command & Conquer 3: Tiberium Wars. Dobro, “ujediniti” je možda previše liberalan pojam s obzirom na to da cijeli Balkan bude raznesen od strane tiberijske bombe, ali hej – Bosna, Hrvatska, Slovenija i Srbija, sve u jednoj igri!

Medal of Honor: Warfighter (Bosna i Hercegovina)

Medal of Honor: Warfighter FPS iz 2010. nas je provezao kroz moderno Sarajevo u potjeri za opasnim švercerom oružja koji od naših protagonista skriva bitne informacije… i u procesu prikazao naš glavni gradu lošijem izdanju nego što je izgledao sredinom devedesetih. Da, američkom developeru Danger Close Gamesu očito treba jedna poduža lekcija iz historije jer je Sarajevo danas jedan zaista prekrasan grad.

Sniper: Ghost Warrior 2 (Bosna i Hercegovina)

Još jedan FPS koji je dijelom smješten u razrušeno Sarajevo jest i Sniper: Ghost Warrior 2 iz 2013. godine kojeg potpisuje poljski studio City Interactive. Ako ništa drugo, barem su se Poljaci ponudili opravdati sarajevske ruševine nekakvim historijskim kontekstom, iako se mnogima nije dopao protagonist igre koji se više-manje može opisati kao sveti američki spasitelj sirotih Tibetanaca, Burmanaca i Bosanaca.

Tom Clancy's Rainbow Six 3: Athena Sword (Hrvatska)

A jednom kada ste spasili Đakovicu, red je da podijelite pravdu i u Dubrovniku, lokaciji jedne od glavnih misija prve od dvije Rainbow Six 3 ekspanzije Athena Sword iz 2004. Red Storm Entertainment se poprilično potrudio oko dizajna mape koja nije doslovna preslika izgled stvarnog grada, ali zato su neke njene građevine, uske ulice, i ogromne zidine vrlo vjerodostojna preslika stila u kojem je izgrađen američkim filmašima omiljen hrvatski grad.

Tom Clancy's Splinter Cell: Essentials (Srbija)

Jeste li znali da je Sam Fisher posjetio Beograd? Dobro, samo na PSP-u u sklopu Tom Clancy's Splinter Cell: Essentials iz 2006. Dobro i to u kontekstu 1999. kada je Jugoslavija još uvijek postojala. Odnosno nije, ali Ubisoft Montreal ima neku svoju verziju historije. Uglavnom, vaš je zadatak locirati i uništiti nekolicinu pošiljki oružja, a unatoč tome što ne može poslužiti kao lekcija iz historije, misija je prilično zabavna.

Wolfenstein: The New Order (Hrvatska)

FPS Wolfenstein: The New Order iz 2014. godine vam daje priliku da uzrokujete nešto haosa po nacističkom koncentracijskom logoru Belica u Hrvatskoj i pomognete povećem broju zatvorenika da pobjegnu iz istog pomoću divovskog robota ubojice. Jesu li ikakve daljnje riječi uopće potrebne?

Bonus: Half-Life 2 (Srbija)

Iako najpopularnija igra koja nikada nije dobila nastavak tehnički nije smještena u Srbiju, za kraj ovog popisa vam donosimo jedan bonus, tzv. easter egg ako hoćete u vezi mega popularnog Valveovog FPS-a iz 2004. Naime, sjećate se Overwatch Nexusa kojeg City 17 skriva u svojem samom središtu? Da, to je zdanje napravljeno po uzoru na Srpski parlament u Beogradu. A kada kažemo napravljeno, mislimo doslovno prekopirano. No uostalom, pogledajte ga i prosudite i sami. (24sata.hr)

  • beograd-parlament
  • Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje