Tinejdžeri će se uskoro suočiti s novim ograničenjima u korištenju filtera za uljepšavanje na TikToku, uslijed zabrinutosti zbog sve većeg osjećaja nesigurnosti i pada samopouzdanja.
U narednim sedmicama, korisnicima mlađim od 18 godina bit će onemogućeno korištenje filtera koji umjetno povećavaju oči, povećavaju usne ili mijenjaju ton kože. Ova pravila odnose se na filtere poput "Bold Glamour", koji mijenjaju fizičke karakteristike na način koji nije moguće postići šminkom.
S druge strane, zabavni filteri poput onih koji dodaju zečje uši ili pseće njuške neće biti obuhvaćeni ograničenjima, piše Guardian.
TikTok, društvena mreža s više od milijardu korisnika, objavio je ove promjene tokom foruma o sigurnosti u svom evropskom sjedištu u Dublinu. Međutim, uspješnost ovih ograničenja zavisit će od toga koliko korisnici iskreno navode svoje stvarne godine, što nije uvijek slučaj.
Postoji velika zabrinutost da su beauty filteri – neki koje nudi TikTok, a drugi koje kreiraju korisnici – stvorili pritisak na tinejdžere, posebno djevojke, da teže savršenom fizičkom izgledu, što ima negativne emocionalne posljedice. Neki mladi ljudi su priznali da su se, nakon korištenja filtera, osjećali ružno u svom stvarnom izgledu.
TikTok je također najavio pooštravanje sistema za blokiranje korisnika mlađih od 13 godina, što bi moglo rezultirati time da hiljade britanske djece izgubi pristup platformi. Do kraja godine planira se pokretanje testne verzije novih automatizovanih sistema koji koriste mašinsko učenje kako bi prepoznali korisnike koji varaju u vezi s godinama.
Ove mjere dolaze uoči strožije regulacije korištenja društvenih mreža među maloljetnicima u Velikoj Britaniji, koja se očekuje početkom naredne godine u okviru Zakona o online sigurnosti. TikTok već uklanja 20 miliona korisničkih računa kvartalno na globalnom nivou zbog kršenja pravila o minimalnoj starosnoj granici.
Chloe Setter, koja vodi javnu politiku TikToka za sigurnost djece, izjavila je:
"Nadamo se da će nam ovo omogućiti da brže i efikasnije otkrivamo i uklanjamo prekršioce."
Korisnici koji budu pogrešno blokirani moći će uložiti žalbu.
"To može biti frustrirajuće za neke mlade ljude," priznala je Setter, ali je dodala da će platforma primjenjivati pristup "sigurnost na prvom mjestu".
Izvještaj britanskog regulatora Ofcoma iz decembra prošle godine pokazao je da je između juna 2022. i marta 2023. oko 1% ukupnih mjesečnih aktivnih korisnika TikToka u Velikoj Britaniji uklonjeno zbog toga što su bili mlađi od dozvoljene starosne granice.
Ofcom je ranije upozorio da efikasnost TikTokovog provođenja starosnih ograničenja još uvijek nije dokazana. Počevši od ljeta naredne godine, regulator će striktno provoditi pravilo da korisnici društvenih mreža moraju imati najmanje 13 godina, uz obavezne "visoko efikasne" provjere godina.
Nova pravila vezana za beauty filtere i verifikaciju godina dio su šireg talasa promjena koje društvene mreže uvode u okviru priprema za strožu regulaciju. Kršenje ovih pravila moglo bi rezultirati značajnim kaznama.
Prošle sedmice, Roblox, gaming platforma s 90 miliona dnevnih korisnika, najavila je ograničenja za najmlađe korisnike, sprječavajući im pristup nasilnom, neprimjerenom i zastrašujućem sadržaju. Ova odluka dolazi nakon upozorenja o zlostavljanju djece, eksploataciji i dijeljenju neprimjerenih fotografija.
Instagram, koji vodi Meta, uveo je "tinejdžerske račune" za mlađe od 18 godina, omogućavajući roditeljima veću kontrolu nad aktivnostima djece, uključujući opciju da ih blokiraju u korištenju aplikacije tokom noći.
Andy Burrows, direktor Molly Rose Foundation, organizacije posvećene prevenciji samoubistava, izjavio je: "Očigledno je da se ove promjene uglavnom uvode kako bi se ispoštovali zakoni EU i UK. Ovo jasno pokazuje da je potrebna ambicioznija regulacija, a ne slabija."
Pozvao je TikTok da bude potpuno transparentan u vezi s metodama provjere starosne dobi i njihovom efikasnošću u smanjenju broja korisnika mlađih od 13 godina na platformi.
Burrows je dodao: "TikTok bi trebao brzo riješiti sistemske slabosti u dizajnu koje omogućavaju da algoritam mladim korisnicima, starijim od 13 godina, preporučuje štetan sadržaj."
NSPCC (Nacionalno društvo za prevenciju okrutnosti prema djeci) je potez TikToka u vezi sa zaštitom djece nazvao "ohrabrujućim", ali smatra da je to "samo vrh ledenog brijega".
"Ostale društvene mreže moraju se angažirati i pronaći efikasne načine za provjeru starosne dobi svojih korisnika," izjavio je Richard Collard, zamjenik šefa politike NSPCC-a za sigurnost djece na internetu. "Ofcom i vlada također imaju ključnu ulogu u tome da natjeraju tehnološke kompanije da omoguće iskustva prilagođena dobi svih korisnika."