Kako se naša upotreba umjetne inteligencije povećava, izuzetno je važno razumjeti kako je neke informacije bolje zadržati za sebe.
Chatbotovi kao što su ChatGPT i Googleov Gemini popularni su jer mogu generirati odgovore nalik ljudskim. Međutim, njihovo oslanjanje na velike jezične modele dolazi s rizicima po privatnost i sigurnost jer naši lični podaci podijeljeni tokom interakcija mogu biti razotkriveni ili zloupotrijebljeni.
Naime, mogu se naći u podacima za obuku drugih botova. Do njih također mogu doći hakeri - ako uspiju provaliti u sistem – i zloupotrijebiti ih. Mogu završiti i kod partnera kompanije kao što je OpenAI, piše Tportal.
Kako biste osigurali svoju privatnost i sigurnost, postoji pet ključnih vrsta podataka koje nikada ne smijete dijeliti.
Finansijski detalji
Iako mogu poboljšati finansijsku pismenost, rizično je podijeliti pojedinosti o svojim finansijama s AI chatbotovima jer mogu pasti u ruke nekom ko vam ne želi dobro, pa ih zloupotrijebiti za prevare, ucjene i tome slično. Stoga interakciju ograničite na općenite informacije i opća pitanja.
Lične i intimne misli
Mnogi se korisnici okreću AI chatbotovima kako bi potražili terapiju, nesvjesni potencijalnih posljedica za njihovo mentalno blagostanje.
Ti botovi mogu biti dobar sagovornik, ali im nedostaje znanje o stvarnom svijetu i mogu ponuditi samo generičke odgovore na upite vezane uz mentalno zdravlje.
To znači da lijekovi ili tretmani koje predlažu možda nisu prikladni za vaše specifične potrebe i mogu naškoditi vašem zdravlju.
Ovdje također vrijede već iznesena upozorenja vezana uz zaštitu privatnosti. Dokopa li se vaših intimnih misli neko neovlašten i zlonamjeran, mogli biste se naći u problemima.
Stoga ih koristite za opće informacije i podršku, ne kao zamjenu za profesionalnu terapiju. Ako trebate savjet ili liječenje za mentalno zdravlje, obratite se kvalificiranom stručnjaku za mentalno zdravlje.