Ako trenutno koristite Messenger aplikaciju, dobićete obavijest unutar aplikacije kada proces ukidanja započne.
Meta je objavila da će desktop verzija Messenger aplikacije uskoro biti ukinuta.
To znači da nakon što aplikacija zvanično bude povučena iz upotrebe, više se nećete moći prijaviti u nju. Umjesto toga, bićete preusmjereni na Facebookovu web stranicu za slanje i primanje poruka.
"Messenger aplikacija za Mac se ukida. Nakon što bude povučena, više se nećete moći prijaviti u ovu aplikaciju i automatski ćete biti preusmjereni na Facebookovu web stranicu za razmjenu poruka", naveli su iz Mete na stranici za podršku.
Iako se na toj stranici spominje samo Mac, kompanija je da će 15. decembra ugasiti samostalne desktop aplikacije Messengera i za Windows i za Mac.
Ako trenutno koristite Messenger aplikaciju, dobićete obavijest unutar aplikacije kada proces ukidanja započne.
Od tog trenutka imaćete 60 dana da nastavite koristiti aplikaciju prije nego što prestane raditi u potpunosti. Nakon isteka tog perioda, aplikacija će biti blokirana, a Meta će preporučiti da je obrišete jer više neće biti funkcionalna.
Jedna od glavnih briga korisnika odnosi se na historiju poruka.
Dobra vijest je da vaše poruke neće nestati, sve dok poduzmete potrebne korake. Korisnici koji još uvijek nisu uključili sigurnu pohranu (secure storage) u Messengeru trebaju je aktivirati i postaviti PIN u desktop aplikaciji. Time se osigurava da se historija razgovora sačuva prije prelaska na web verziju.
Evo kako možete provjeriti da li je sigurna pohrana već uključena:
- Otvorite Messenger i kliknite na Postavke (Settings) iznad svoje profilne slike.
- Odaberite Privatnost i sigurnost (Privacy & Safety), zatim Krajem-do-kraja šifrirani razgovori (End-to-end encrypted chats).
- Kliknite na Pohrana poruka (Message storage) i provjerite da li je opcija Uključi sigurnu pohranu (Turn on secure storage) aktivirana.