Internet postoji više od četiri decenije i sadrži veliki broj stranica. Neke od njih su veoma korisne ali nekih od njih bi trebali da se klonimo. Razvoj tehnologije i umjetne inteligencije doveo je do još većeg napretka.
Postoji puno zastrašujućih web stranica, a jedna od njih se smatra “najuznemirujućim mjestom na internetu”, pišu korisnici na društvenoj mreži ''X''.
Web stranica PimEyes za prepoznavanje lica koristi specijalni bot koji može pronaći svaku vašu fotografiju koju ste ikada postavili na internet.
Ova stranica, pomoću umjetne inteligencije, pretražuje internet i pronalazi sve vaše fotografije koje ste ikada objavili.
Na početnoj stranici od korisnika se traži da učitaju svoju fotografiju kako bi saznali gdje je njihova slika objavljena. Ali usluga prepoznavanja lica nije besplatna – niti je jeftina. Mjesečni paketi se kreću od 30 do 300 dolara. Za godišnju fakturu od klijenata se traži da plate između 300 i 3.000 dolara, piše New York Post.
PimEyes se može koristiti za identifikaciju u slučajevima u kojima je fotografija korisnika objavljena na mreži bez njegovog pristanka. Stranica naglašava važnost saznanja gdje i kako se nečija fotografija prikazuje na mreži, tvrdeći da njena tehnologija prepoznavanja lica može poslužiti kao linija odbrane od virtuelnih hakera, prenosi Tuzlanski.ba.
Stranica može pomoći kod otrkivanja lažnog predstavljanja, krađe identiteta i brojnih drugih prevara.
''PimEyes nudi vrijednost pojedincima i organizacijama koje žele zaštititi svoj online identitet i reputaciju.''
Brend naglašava: ''PimEyes omogućava korisnicima da prate svoj digitalni otisak i poduzmu proaktivne mjere izdavanjem zahtjeva za uklanjanje radi zaštite njihove privatnosti i sigurnosti.''
Bez obzira na zasluge sistema, skeptici na društvenim mrežama su manje nego impresionirani "jezivom" inovacijom.
Na društevnim mrežama vode se rasprave o tome da li je ova stranica korisna ili ipak zastrašujuća.
''Neko bi mogao samo da te uslika na ulici, postavi na PimEyes i vidi cijeli tvoj život u slikama. RIP privatnost”, “To zapravo radi prilično dobro. Svaka slika koju je pronašla zapravo sam ja! Veoma impresivno”, neki su od komentara na društenim mrežama.