Kako će lokalni telekom operateri odgovoriti na konkurenciju koja nudi mobilnost, brzinu i neovisnost o lokalnoj infrastrukturi.

Dolazak satelitskog interneta donosi velike promjene u BiH
Foto: Facebook | mobilnost, brzina i neovisnost

Nakon što je Kosovo u decembru prošle godine dobilo signal, Bosna i Hercegovina, kao i Srbija i Crna Gora, tokom ove godine trebala bi imati pristup uslugama satelitskog interneta kompanije "Starlink" Elon Musk.

Veliki utjecaj

Stvaranje zakonskih preduslova za ulazak "Starlinka" na tržište BiH, koja je uz Srbiju i Crnu Goru jedina zemlja Evrope bez brzog satelitskog interneta, dogovoreno je na sastanku ministra komunikacija i prometa BiH Edina Forte s direktoricom “Starlinka” za nova tržišta Rebecca Hunter, koji je u aprilu održan u Washingtonu, prenosi Avaz.
 
Signal "Starlinkovog" brzog interneta na Zemlju se šalje uz pomoć više od 5.000 satelita u obliku sazviježđa, a njegov dolazak u BiH, prema riječima profesora Hadžiba Salkića, eksperta u oblasti kriminalistike i mobilnih tehnologija, predstavljao bi značajan tehnološki iskorak sa značajnim utjecajem na društvo, ekonomiju i sigurnost države.

"Satelitski internet-sistem kompanije "SpaceX" donosi širokopojasni pristup internetu i u najudaljenija sela i planinske krajeve, gdje tradicionalni operateri nemaju infrastrukturu. Time se otvara novo poglavlje u digitalnoj povezanosti građana i ravnomjernom razvoju svih regija. 

S druge strane, prisustvo globalnog aktera poput "Starlinka“ izaziva i određena pitanja. Kako će lokalni telekom operateri odgovoriti na konkurenciju koja nudi mobilnost, brzinu i neovisnost o lokalnoj infrastrukturi? Kako osigurati nadzor i regulaciju jednog sistema koji tehnički može funkcionisati izvan domašaja državnih kontrolnih mehanizama?" kaže Salkić.

Regulatorni okvir

Smatra da s brzom adaptacijom zakonodavstva i sigurnosnih politika, BiH može iskoristiti "Starlink" kao alat za digitalnu inkluziju i tehnološku modernizaciju, bez gubitka suvereniteta nad sopstvenim informacijskim prostorom.

"Ključno pitanje za BiH je kako nadzirati i kontrolisati komunikacije koje se odvijaju putem sistema koji ne zavisi od domaće infrastrukture. Neophodno je da država hitno donese jasan regulatorni okvir koji će obuhvatiti satelitske internet-servise, uvesti pravila o njihovom korištenju i obavezati operatere na saradnju sa sigurnosnim institucijama, bez narušavanja slobode pristupa informacijama", istakao je Salkić.

Potencijalne zloupotrebe

"U eri u kojoj je cyber sigurnost temelj nacionalne sigurnosti, postojanje komunikacijskih kanala koji nisu pod jurisdikcijom države otvara prostor za potencijalne zloupotrebe – od špijunaže i dezinformacija, do organizacije kriminalnih aktivnosti. Mogućnost korištenja „Starlinka“ u “crnim zonama”, područjima gdje je internet do sada bio pod kontrolom ili nadzorom, može omesti sigurnosne operacije, a izazove donosi u kontekstu kriznih situacija, protesta ili cyber ratovanja, gdje kontrola informacija igra ključnu ulogu.