Prema novim procjenama IDC-a, prodaja mobitela bi ove godine trebala porasti za svega 0,6 posto, dok su prethodno očekivali rast od 2,6 posto.

Prodaja mobitela u svijetu značajno će usporiti ove godine, saopštila je u četvrtak savjetodavna kompanija International Data Corporation (IDC) u ažuriranim i sniženim prognozama, ističući ekonomsku nesigurnost i slabiju ličnu potrošnju.
Prema novim procjenama IDC-a, prodaja mobitela bi ove godine trebala porasti za svega 0,6 posto, dok su prethodno očekivali rast od 2,6 posto.
Za poređenje, u 2024. godini zabilježen je rast prodaje od 6,4 posto.
Snižene prognoze za ovu godinu ukazuju na izazove za proizvođače poput američkog tehnološkog giganta Applea, koji se već suočava sa padom prodaje u uslovima sve izraženijih geopolitičkih tenzija i trgovinskih sporova.
IDC očekuje da će prodaja u ostatku godine rasti skromno, unutar niskih jednoznamenkastih postotaka.
Uprkos geopolitičkim napetostima, i SAD i Kina najavljuju mjere za podsticanje prodaje, što bi moglo rezultirati većim rastom od trenutnih IDC-ovih predviđanja.
Trump prijeti carinama
Očekuje se da će kinesko tržište rasti za tri posto zahvaljujući državnim subvencijama koje favorizuju uređaje s Android operativnim sistemom.
Prodaja Appleovih uređaja trebala bi opasti za 1,9 posto, prvenstveno zbog jake konkurencije Huaweija i ekonomskih izazova. Osim toga, brojni Appleovi modeli ne ispunjavaju kriterije za državne subvencije u Kini.
Potražnju bi mogli potaknuti popusti tokom nadolazećeg "618" shopping festivala u Kini, kao i najava novog iPhonea 17 sa znatno poboljšanim hardverom.
Kako bi ublažio posljedice mogućih carina, Apple širi proizvodnju u Indiji i Vijetnamu, s ciljem da diversificira lance snabdijevanja i smanji zavisnost od kineske proizvodnje.
Bivši američki predsjednik Donald Trump zaprijetio je uvođenjem carina od 25 posto na telefone koji se proizvode van SAD-a.
Uprkos tim nepovoljnim okolnostima, Indija i Vijetnam trebali bi zadržati status ključnih alternativnih lokacija za proizvodnju mobitela, ali eventualne dodatne carine od 20 do 30 posto na telefone koji se uvoze u SAD mogle bi ozbiljno pogoršati stanje na američkom tržištu, upozorila je Nabila Popal, viša direktorica istraživanja u IDC-u.