Novi izvještaj, ovog puta iz Velike Britanije, ukazuje novu veliku opasnost za društvenu mrežu koja je popularna i u Bosni i Hercegovini.

Ako vaša djeca koriste ovu popularnu društvenu mrežu, razgovarajte s njima i upozorite ih
Foto: Arhiva | Ilustracija

Nedavno je u SAD-u podignuta tužba protiv Snapa u kojoj se tvrdi da je Snapchat opasna društvena mreža za mlade te omiljena mreža seksualnih predatora.

Slične zaključke možemo izvući i na temelju posljednje objave britanskog Nacionalnog društva za borbu protiv okrutnosti prema djeci, koji se temelje na izvještaju 45 policijskih stanica.

Prema policijskim podacima, tokom 2023./2024. zabilježeno je više od 7 hiljada kaznenih djela seksualne komunikacije s djecom, što je povećanje od gotovo 90 posto u odnosu na razdoblje 2017./2018., kada je i službeno uvedeno to kazneno djelo.

Kao i u slučaju američke tužbe, seksualni predatori najčešće su s djecom komunicirali preko Snapchata te je na toj društvenoj mreži zabilježeno više od 1800 slučaja tzv. groominga, što je vrsta komunikacije kojom predatori mame djecu, dodvoravaju im se i pokušaju približiti i stvoriti povezanost s djecom, kako bi ih naknadno mogli iskoristiti, odnosno tražiti od njih intimne fotografije (kojima ih mogu ucjenjivati), a neki se čak žele naći uživo sa svojim žrtvama.

Kako izgleda grooming, za The Independent je opisao jedan 14-godišnjak kojem je prvi razgovor s predatorom bio potpuno normalan.

Rekao je da su samo razgovarali te je tu osobu opisao kao nekog ko mu je dao veliku podršku. No nakon mjesec dana taj je muškarac počeo vršiti pritisak na njega i htio je da mu dokaže da nije gej, pa mu je počeo slati eksplicitne fotografije te je od njega zatražio isto.

Iako nije htio, poslao mu je slike, zbog čega se loše osjećao i više to nije htio raditi, no onda su počele ucjene te mu je predator zaprijetio da će, ako mu ne bude slao nove fotografije, poslati njegove intimne slike svima koje poznaje. Zbog svega je bio u konstantnom strahu, pa je na kraju blokirao predatora na svim stranicama i mrežama.

Ono što je naročito strašno u izvještaju policijskih postaja jest što je najmlađa žrtva groominga imala samo pet godina, što je još jedno upozorenje svim roditeljima koji svojoj djeci daju telefone i društvene mreže bez ikakva nadzora.

Snapchat, naravno, nije jedina društvena mreža na kojoj je zabilježeno takvo ponašanje.

Predatori mlade vrebaju i na drugim platformama, koriste i WhatsApp, Facebook i Messenger (svaki po 12 posto), dok nešto manje koriste Instagram te je 6 posto ukupnih slučajeva zabilježeno na toj društvenoj mreži.

Žrtve groominga na internetu najčešće su djevojčice te su od deset prijavljenih slučajeva njih osam djevojčice. Kako je za medije objasnila jedna 13-godišnja djevojčica iz Glasgowa, razlog popularnosti Snapchata među predatorima su prvenstveno nestajuće poruke jer to ljudima olakšava skrivanje stvari koje ne bi smjeli raditi, a spomenula je i opciju dijeljenja lokacije tako da, ako djeca nisu pažljiva, lako je saznati gdje se nalaze. 

Iskreno, na Snapchatu nisu sva pravila tako stroga, što neki ljudi iskorištavaju i rade loše stvari, objasnila je.

Iz Snapa su reagirali na izvještaj te su komentirali kako je "svako seksualno iskorištavanje djeco strašno i ilegalno" te da Snapchat ne toleriše takvo ponašanje. U slučaju da prepoznaju takvo ponašanje ili ga neko prijavi, oni poduzimaju korake kako bi spriječili takve osobe u stvaranju novih računa te ih prijavljuju vlastima.

Stručnjaci često upozoravaju roditelje na brojne opasnosti koje njihovoj prijete na internetu, no često ni sami roditelji nisu svjesni svih tih opasnosti.

Neka ovaj izvještaj bude još jedno upozorenje da s djecom konstantno treba razgovarati i objasniti im da u virtualnom svijetu trebaju biti jako pažljivi kada razgovaraju s nepoznatim osobama te da im nikako i nikada ne smiju slati svoje intimne fotografije.