Dakle, umjesto višesatnih avionskih letova, raketom će se na željenu destinaciju udaljenu više hiljada kilometara stići za manje od 60 minuta ili manje od pola sata.

To je sada moguće: Od Londona do New Yorka s Muskovom raketom za samo 30 minuta?
Foto: Screenshot | Lansiranje Starshipa

Musk je na platformi X komentirao objavu jednog korisnika kojom je dao do znanja kako bi mogao izgledati prijevoz na udaljene destinacije u budućnosti.

Prije sedam godina SpaceX je objavio video u kojem je prikazano kako bi mogao izgledati prijevoz budućnosti i kako bi na bilo koji dio našeg planeta mogli stići u manje od sat vremena.

Od New Yorka do Šangaja trebalo bi samo 39 minuta leta (što je putovanje koje inače traje oko 15 sati), dok bi let od Velike Jabuke do Londona trajao manje od pola sata.

To je sada moguće, napisao je na platformi X Elon Musk, osnivač SpaceX-a, odgovarajući na jedan komentar o svemirskim letovima korisnika te platforme. Taj je korisnik napisao kako bi, pod Trumpom, Savezna uprava za civilno zrakoplovstvo za nekoliko godina mogla SpaceX-u dati dozvolu za letove Starshipa koji će povezivati gradove na Zemlji i to u manje od sat vremena.

Dakle, umjesto višesatnih zrakoplovnih letova, raketom će se na željenu destinaciju udaljenu više hiljada kilometara stići za manje od 60 minuta ili manje od pola sata.

Kako je to zamišljeno možemo vidjeti na spomenutom videu SpaceX-u. Putnici iz NY-a prvo se ukrcavaju na brod koji ih prevozi do lansirne rampe na kojoj se nalazi Starship, najveća raketa do sada napravljena.

U Starshipu bi trebalo biti mjesta za oko hiljadu putnika, a nakon lansiranja i kratkog leta, raketa slijeće na posebnu platformu. Detalji oko ovakvih letova još nisu poznati, a ono što je poznato jest da cijena neće biti za svaki džep, a za očekivati je da letovi neće baš biti najugodniji.

Naime, jedno vrijeme tokom putovanja bit će u bestežinskom stanju, šo znači da bi cijelo vrijeme tokom leta trebali biti na svojim sjedalima, zavezani.

Tokom takvih letova, rekao je ranije Musk, ne bi bilo moguće ići na WC, niti bi se posluživala hrana, no on vjeruje kako to neće biti problem zbog njihova kratkog trajanja.

Iako Musk kaže kako je tako nešto već sada moguće, nije teško zaključiti kako će proći dosta vremena prije nego takva raketna prijevozna sredstva postanu dostupna. Prije toga, Musk i SpaceX imaju puno važnijeg posla - i to daleko od Zemlje.

Naime, Starship, čija testiranju traju posljednjih godina, trebao bi jednom odvesti ljude tamo gdje nikada nisu bili - na Mars.

Muskov ambiciozan plan je za dvije godine poslati Starship bez ljudske posade na Crveni planet i ako sve prođe bez problema, najranije 2028. godine uslijedila bi historijska misija slanja ljudske posade na drugi planet. 

Naravno, kako možemo vidjeti i na primjeru misije povratka ljudi na Mjesec, teško je planirati svemirska putovanja, pogotovo tako duga i kompleksna poput puta na Mars tako da se ne treba čuditi ako SpaceX konstantno bude pomicao datum polijetanja Starshipa s ljudskom posadom na Crveni planet.