Umjetna inteligencija mogla bi biti dvostruko tačnija od trenutnih metoda u određivanju vremena kada se dogodio moždani udar, što bi moglo pomoći ljekarima u donošenju hitnih odluka o njezi, navodi se u istraživanju.
Korištenje tehnologije za čitanje snimki mozga ljudi koji su pretrpjeli moždani udar moglo bi omogućiti da do 50 posto više pacijenata bude prikladno liječeno, sugerišu istraživači.
Tim koji stoji iza softvera tvrdi da je dvostruko precizniji od trenutnih metoda kojima ljekari vizuelno procjenjuju snimke mozga kako bi odlučili o liječenju.
Programeri se nadaju da će se model, koji su izradili naučnici s Imperial Collegea u Londonu, Tehničkog sveučilišta u Münchenu i Sveučilišta u Edinburghu, s vremenom koristiti u zdravstvenim službama.
Algoritam je uvježban pomoću 800 snimki mozga gdje je bilo poznato vrijeme moždanog udara, a zatim je testiran na 2000 pacijenata. Istraživanje je pokazali da je model dvostruko tačniji od vizuelne metode, što naučnici sugerišu da bi moglo biti posljedica činjenice da uzima dodatne značajke iz snimki, kao što je tekstura.
Pacijenti koji idu u bolnicu sa sumnjom na moždani udar dobivaju CT kako bi se utvrdio uzrok i težina, unutar jednog sata ako je to moguće.
Liječnici tada pregledavaju rezultate i donose odluke o liječenju, pri čemu je vrijeme važan faktor.
Tromboliza, proces razbijanja krvnih ugrušaka lijekovima, može se izvesti unutar 24 sata od početka simptoma.
Trombektomija - kada liječnici kirurški uklanjaju krvni ugrušak kako bi obnovili protok krvi - najučinkovitija je šest sati nakon pojave simptoma, premda se u rijetkim slučajevima može izvoditi do 24 sata kasnije.
Dr. Paul Bentley, s Odjela za nauku o mozgu na Imperial Collegeu, i neurolog na Imperial College Healthcare NHS Trust, vodio je studiju koja je objavljena u medicinskom časopisu NPJ Digital Medicine.
Od ključne je važnosti da ljekari znaju početno vrijeme udara, kao i mogu li se poništiti simptomi moždanog udara. Posjedovanje tih informacija pomaže liječnicima da donesu hitne odluke o tome koje tretmane treba poduzeti kod pacijenata s moždanim udarom, rekao je.
Ne samo da je naš softver dvostruko precizniji u očitavanju vremena od trenutne najbolje prakse, već se može potpuno automatizirati nakon što udar postane vidljiv na skeniranju, navodi se.
Vodeći autor dr. Adam Marcus dodao je: Procjenjujemo da bi se do 50 posto više pacijenata s moždanim udarom moglo liječiti na odgovarajući način zahvaljujući našoj metodi, ustvrdio je.