Pacijenti kojima je potreban pacemaker mogli bi u budućnosti, umjesto teškog hirurškog zahvata, dobiti spasonosni sićušni uređaj koji se u tijelo ubrizgava pomoću injekcije.

Stvaranjem najmanjeg srčanog stimulatora na svijetu, došlo je do revolucionarnog otkrića u medicinskoj tehnologiji.
Taj nevjerovatno mali uređaj, manji od zrna riže, može se ubrizgati u tijelo, kontrolisan svjetlom, i otapa se kada više nije potreban. Predstavlja značajan korak naprijed u liječenju srčanih oboljenja uz minimalno invazivnu proceduru usađivanja.
Uređaj, namijenjen djeci rođenoj s prirođenim srčanim greškama i odraslima koji se oporavljaju od operacije srca, eliminira potrebu za tradicionalnim, invazivnim postupcima. Trenutno privremeni srčani stimulatori zahtijevaju operaciju za pričvršćivanje elektroda i žica na srce, koje se kasnije uklanjaju, prenosi Science Alert.
Međutim, ovaj bežični pacemaker radi bez takvih žica i može se sam rastvoriti kada više nije potreban, čime se pacijenti štede od rizika hirurškog uklanjanja.
Sa širinom od samo jednog milimetra i 3,5 milimetra dužine, može se unijeti u tijelo kroz injekciju.
Pokreće ga galvanska ćelija, koja pretvara tjelesne tekućine u električne impulse za regulaciju srčanog ritma. Uređaj radi u tandemu s flasterom koji se nosi na prsima pacijenta, koji detektuje nepravilne otkucaje srca i koristi svjetlo da signalizira pacemakera da ispravi njegov ritam.
Testiranje na životinjama, uključujući miševe, štakore, svinje i pse, pokazalo je obećavajuće rezultate, a naučni tim se nada da će započeti ispitivanja na ljudima u naredne dvije do tri godine.
Jedan od autora studije koja je objavljena u časopisu Nature, John Rogers sa američkog Univerziteta Northwestern, nazvao je ovo transformativnim otkrićem u medicinskoj tehnologiji.
Implikacije ovog uređaja mogle bi se proširiti izvan kardiologije, nudeći buduće primjene u regeneraciji živaca, zacjeljivanju rana i naprednim pametnim implantatima.
To je promjena paradigme u privremenom regulisanju rada srca i bioelektroničkoj medicini, otvarajući mogućnosti daleko izvan kardiologije, pojasnio je Bozhi Tian, stručnjak sa Univerziteta Chicago koji nije učestvovao u studiji, ali čiji je laboratorij također razvio pacemakere koje aktiviraju svjetlosni impulsi.