Četvrtak, 28. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Prva vojna akcija SAD-a tokom mandata Bidena pod udarom kritika

Preuzmite sliku

Naredba američkog predsjednika Joea Bidena o izvršenju zračnog napada na istoku Sirije izazvala je kritike na Bliskom istoku.

Američka vojska tvrdi da je izvela odmjeren napad na proiranske snage u Siriji, u odgovoru na raketni napad na američke mete u Iraku.

Zračni napadi imali su za cilj „deeskalaciju cjelokupne situacije u istočnoj Siriji i Iraku“, rekao je glasnogovornik Pentagona John Kirby.

Pojedini komentatori rekli su da je uočen napor da se napravi razlika između Bidena i njegovog prethodnika Donalda Trumpa, koji je u odgovoru na napad na koalicione snage u Iraku koristio „najneproporcionalniju silu, usmrtivši iranskog generala Qassema Soleimanija“, kaže Al Jazeerin Shihab Rattansi iz Washingtona.

Sayyed Mohammad Mirandi, profesor engleske literature i orijentalizma na Univerzitetu u Teheranu tvrdi da je Biden tim potezom pokazao da je isti kao Trump.

Američki novinar Ayman Moyeldin uporedio je Bidena s nekoliko njegovih prethodnika. Kako je napisao, Bidenu je trebalo 37 dana da naredi napad u Siriji, Trumpu samo devet da počne s operacijom u Jemenu, Baracku Obamu svega tri dana da izvrši napad u Pakistanu, a Georgeu Bushu 27 dana na naredi akciju u Iraku.

‘Pokušaj predstavljanja akcije odmjerenom’

Bidenov potez naišao je i na kritike u SAD-u.

Hillary Mann Everett, izvršna direktorica konsultantske kuće za politički rizik Stratega, rekla je da su zračni napadi poslali poruku o Bidenovoj predanosti Bliskom istoku, ali i da neće smiriti situaciju u regiji.

„Bidenova administracija pokušava svoju prvu akciju predstaviti odmjerenom, te izvršenom uz konsultacije sa saveznicima. Međutim, to neće smiriti ništa“, kaže.

„Zapravo, to šalje veoma jaku poruku Iranu. Bidenova admnistracija pokušava pojačati pritisak na Iran“, dodaje.

Nije jasno kako bi zračni udari mogli uticati na američke napore da privoli Iran na nove pregovore o nuklearnom sporazumu.

‘Kršenje Povelje UN-a’

Mary Ellen O’Connell, profesorica na Pravnoj školi Notre Dame, kritikovala je američki napad, te ga je nazvala kršenjem međunarodnog zakona.

„U Povelji Ujedinjenih nacija kaže se da je upotreba vojne sile na teritoriji inostrane suverene države zakonita jedino u svojstvu odgovora za oružani napad na nju za koji je odgovorna napadnuta država“, tvrdi ona.

„Međutim, ovdje nema nijednog od tih elemenata“, dodaje.

Justin Amash, američki advokat koji je nekada služio kao predstavnik trećeg kongresnog distrikta Michigana, kaže da je napad neustavan.

Neki su izrazili podršku napadima.

Michael McCaul, republikanac u Komitetu za vanjske poslove Zastupničkog doma, tvrdi da su napadi ispravan potez.

„Odgovori poput ovoga su potrebni i nužni kako bi se Iran i njegovi saveznici podsjetili da napadi na američke ciljeve neće biti tolerisani“, rekao je McCaul.

U napadima na američki bazu na međunarodnom erodromu Erbil u Iraku 15. februara poginula je jedna osoba, dok ih je ranjeno nekoliko. (Al Jazeera)

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje

Ključne riječi: , ,