Petak, 29. Marta 2024.
Tuzlanski.ba logo

Nacionalni muzej u Bagdadu pokušava vratiti oteto blago

Preuzmite sliku

Irački nacionalni muzej, u kojem se nalaze hiljade artefakata civilizacija iz različitih perioda, pokušava da vrati svoje kulturno nasljeđe ukradeno tokom američke invazije na zemlju u martu 2003. godine, javlja Anadolija.

Muzej je opustošen u haosu koji je nastao poslije invazije na Irak pod vodstvom Sjedinjenih Američkih Država (SAD) 2003. godine i svrgavanja Sadama Huseina.

Smješten je u centru Bagdada i čuva više od 100.000 historijskih artefakata.

Muzej, izgrađen 1926., potpuno je obnovljen, većinom uz pomoć Italije, a u njemu se nalaze jedinstvene umjetnine i zbirke antikviteta iz doba drevne Mezopotamije, kolijevke sumerske, babilonske i asirske civilizacije, kojima čovječanstvo duguje pismo, pisane zakone i prve gradove.

Iz sjećanja Iračana nije izbrisana činjenica da američke snage nisu spriječile desetine ljudi koji su napali i opljačkali muzej. I pored vremena koje je prošlo, muzej i dalje nosi “gorke tragove” tog napada.

Irački ministar kulture, turizma i historijskih artefakata Ahmed al-Bedrani rekao je za Anadoliju da su uspjeli vratiti samo neke od artefakata ukradenih iz muzeja.

Kako je kazao, iz različitih zemalja vratili su neke od predmeta prokrijumčarenih iz zemlje u to vrijeme.

“Uspjeli smo da vratimo više od 17.000 artefakata iz SAD-a. Vratili smo artefakte iz Libana i Egipta”, rekao je Bedrani.

Fevziye Mehdi, stručnjak za historijske artefakte i ekonomiju turizma, koji je godinama radio u muzeju, opisao je pljačku i uništavanje artefakata u muzeju kao “čin svjesne osvete”.

“Pljačkanje nacionalnog muzeja bio je projekat brisanja civilizacije iz historije u Iraku. Došli su do informacija da je u uništavanju bilo kriminalnih organizacija iznutra i izvana”, pojasnio je Mehdi.

Kako je kazao, američki vojnici nisu zaštitili muzej.

“Američki vojnici su mogli zaštititi muzej kao i naftu u Iraku, ali to svjesno nisu učinili. Američki vojnici su odgovorni za krađu muzeja”, rekao je Mehdi.

Prema njegovim riječima, i uništavanje muzeja u Mosulu od strane terorističke organizacije ISIS također je bilo dio planirane akcije.

Mehdi je kazao da su historijski artefakti koji se još uvijek nalaze u ruralnim područjima Iraka podvrgnuti pljački i ilegalnim iskopavanjima.

Naglasio je da se u Iračkom nacionalnom muzeju još uvijek nalazi više od 100.000 artefakata.

Abbas Abid Mendil, zamjenik generalnog direktora Odjela za iračke muzeje, rekao je da je Irački nacionalni muzej bio izložen najvećem “napadu i pljački” u tom periodu, tokom američke okupacije.

“Muzejsko blago velike historijske vrijednosti ukradeno je 2003. godine. Uz podršku nekih međunarodnih struktura, uspjeli smo vratiti neke od artefakata koji su ukradeni i odvezeni u inostranstvo. Vratili smo neke od njih”, dodao je Mendil.

Tuzlanski.ba možete pratiti i putem aplikacija za Android i iPhone mobilne uređaje